Parking w Strefie Kultury / fot. InfoKatowice.pl

Jeździsz samochodem do Katowic? To lepiej przestań. Z centrum znika 550 miejsc parkingowych. Chodzi o parking w tzw. Strefie Kultury przy obiekcie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i budynku Muzeum Śląskiego. Innymi słowy w Katowicach będą jeszcze większe korki i jeszcze trudniej będzie zaparkować pojazd.

Utrata ponad połowy darmowych miejsc parkingowych w Strefie Kultury jest związana z organizacją w grudniu Szczytu Klimatycznego. Wyłączenie dużej części darmowego parkingu nastąpi jutro tj. w piątek 28 września.

Przygotowania do szczytu klimatycznego to ogromne wyzwanie organizacyjne i logistyczne, które wymaga współpracy wielu stron. Rozpoczęliśmy nabór wolontariuszy. Zespoły zajmujące się promocją, współpracą z organizacjami pozarządowymi czy bezpieczeństwem podczas szczytu klimatycznego rozpoczęły swoje działania już kilka miesięcy temu. Zaplanowanie zmian w organizacji ruchu w mieście oraz opracowanie systemu transportu dla gości, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb mieszkańców to nasz priorytet – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice i dodaje, że przed nami, jeszcze we wrześniu moment przekazania Strefy Kultury, w której muszą zostać zamontowane dodatkowe przestrzenie na potrzeby obrad.

Reklama

Przejęcie obiektów MCK i Spodek w jurysdykcję ONZ zaplanowane jest na drugą połowę listopada, natomiast wcześniej – bo już 28 września rozpoczynają się prace na terenie parkingów zlokalizowanych w Strefie Kultury.

– Wyłączonych zostanie 550 miejsc parkingowych w Strefie Kultury, dlatego przygotowaliśmy dla gości NOSPR, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego informacje dot. alternatywnych parkingów z łączną ilością 650 miejsc – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta. – W związku z tym apelujemy także do osób dojeżdżających do pracy do Katowic z innych miast, by na czas zamknięcia parkingów wybierały transport publiczny – tramwaj, autobus lub rower miejski, gdyż ilość miejsc parkingowych w Śródmieściu się nie zwiększy, a ich poszukiwanie będzie generować dodatkowe utrudnienia w ruchu – dodaje.

Lista alternatywnych parkingów:

  1. Katowicki Park Leśny przy ul. Trzech Stawów, dojazd od ul. Francuskiej – pojemność 100 miejsc parkingowych, dojazd autobus 110 (odległość do przystanku Muchowiec Park 100 m, kursuje do dworca PKP od g. 6.13 do godz. 20.12 co godzinę, czas dojazdu do dworca 16 min oraz z dworca PKP od 5.28 do 19.57 co godzinę)
  2. Parking przy C.H. Belg (od strony Biblioteki Śląskiej) – 150 miejsc parkingowych, dojazd autobus KZK GOP 910 (odległość do przystanku Krasińskiego 50 m, kursuje od 4 rano do 23.33 co 15 min, czas dojazdu do dworca PKP 13 min)
  3. Parking przy Cmentarzu Komunalnym – 400 miejsc parkingowych, z wyłączeniem 31.10- 2.11 (środa-piątek, Wszystkich Świętych)
    • dojazd autobus KZK GOP 674, (odległość do przystanku 20 m, kursuje od 6 rano do 23.47 co 30 min, czas dojazdu do dworca PKP 13 min)
    • dojazd autobus KZK GOP 900 (kursuje od 6.20 rano do 18.32 co godzinę, czas dojazdu do dworca PKP 21 min)

Natomiast dla gości wydarzeń w NOSPR, Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku proponowane są następujące lokalizacje alternatywnych parkingów:

  1. Strefa płatnego parkowania– 1851 miejsc w ścisłym centrum – strefa nieodpłatna po godz. 16.30
  2. Parking na terenie Uniwersytetu Śl. przy ul. Chełkowskiego odpłatny, 550 miejsc.  Cennik: do 15 minut – bezpłatnie, od 15 min. do 45 min – 2,50 zł , od 45 min. do 1 godz. – 3,00 zł , od 1 godz. do 2 godz. – 6,00 zł, od 2 godz. do końca dnia – 8,00 zł.
  3. Parking przy „Superjednostce” od strony Al. Korfantego – ok. 80 miejsc.

 

Reklama