Od lewej Stadion Miejskie, Mediateka, Wodny Park Tychy / fot. Tychy24.net

Miasto w przyszłym roku znacznie więcej wyda na sport niż na kulturę wynika z projektu budżetu miasta Tychy na 2021 rok. Dokument jeszcze może zostać nieco zmieniony, ale ostatecznie przyjmą go tyscy radni już na grudniowej sesji Rady Miasta Tychy. Sport pochłonie przeszło dwa razy tyle pieniędzy, co kultura w Tychach. A dopłaty do stadionu i parku wodnego znacznie przewyższą budżety większości miejskich jednostek kultury.

Miasto zaplanowało wydatki na tzw. kulturę fizyczną na poziomie niespełna 42 mln zł. To znacznie więcej niż wydatki w zakresie kultury i sztuki – te to nieco ponad 17,7 mln zł.

Co się kryje pod wydatkami na kulturę fizyczną?

Tutaj standardowo – m.in. na utrzymanie i remont obiektów sportowych miasto wyda ponad 16,3 mln zł, dotacje na działalność sportową oszacowano na ponad 10,8 mln zł gros z tych pieniędzy otrzyma GKS Tychy (piłka nożna, hokej, koszykówka).

W tych wydatkach znajdziemy też rekompensaty dla spółek miejskich to 9,9 mln zł. Chodzi o dopłaty, które miasto robi do Stadionu Miejskiego i Wodnego Parku Tychy. Do tego pierwszego Tychy mają w planach dopłacić 5,5 mln zł, do wodnego parku 4,4 mln zł.

Koszty funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego oraz Działu Organizacji Imprez w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oszacowano w budżecie 2021 na nieco ponad 2,1 mln zł.

Wydatki na kulturę i sztukę

Tutaj mamy przede wszystkim budżety poszczególnych jednostek kultury, których w Tychach mamy 5. W sumie całość to nieco ponad 17,7 mln zł.

Największy budżet w 2021 roku będzie miała Miejska Biblioteka Publiczna ponad 6,3 mln zł, kolejno Miejskie Centrum Kultury, ponad 4,1 mln zł, Teatr Mały nieco ponad 2,9 mln zł. Kolejną jednostką jest AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy nieco ponad 2,3 mln zł, a na samym końcu Muzeum Miejskie w Tychach nieco ponad 1,5 mln zł.

Kwotę 210 tys. zł przeznaczono dla podmiotów wyłonionych w drodze konkursu na realizację Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.