Zespół Szkół Municypalnych / fot. Tychy24.net

Nie będzie muzeum w niedokończonej części Szkół Municypalnych. Miasto ma inny pomysł, wart około 100 mln zł. O tym, że nie będzie nowej siedziby muzeum w niedokończonej części Szkół Municypalnych poinformował prezydent Tychów, Andrzej Dziuba w rozmowie z Tychy24.net. Miasto ma teraz inne plany, co do tego obiektu.

Na al. Piłsudskiego jedną część dawnych Szkół Municypalnych zagospodarowano na potrzeby Hali Sportowej, drugą na Mediatekę. Środek ciągle czeka na lepsze czasy. Przez lata pojawiło się wiele pomysłów na tę część obiektu, ale żaden nie doczekał się realizacji. Miasto ma teraz kolejny pomysł.

„Ostatnio obiegła wszystkich informacja, że w Krakowie będzie budowane Muzeum Architektury i Designu. Ministerstwo Kultury przeznaczyło 450 mln zł na to muzeum, no jest Muzeum Architektury we Wrocławiu. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś nam pomoże w budowie Muzeum Architektury w Tychach, skoro będzie w Krakowie, we Wrocławiu” – stwierdził Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Reklama

Powstanie HUB

Jak zaznaczył miasto ma pomysł uzgodniony z marszałkiem Jakubem Chełstowskim. Przypomnijmy, to właśnie Urząd Marszałkowski zarządza funduszami unijnymi w regionie. Przeznaczenie środkowej części dawnego Zespołu Szkół Municypalnych ma być „biznesowo-naukowe”.

„To będzie HUB czystych technologii. Wszystko, co związane z zieloną gospodarką” – powiedział prezydent Tychów. „Chcemy do zgłosić do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jest akceptacja pana marszałka, Wydział Funduszy Europejskich tą fiszkę widział, ocenił pozytywnie. Teraz następne kroki i mnóstwo pracy przed nami” – dodał Andrzej Dziuba.

Inwestycja jest na razie na bardzo wstępnej fazie. Ma kosztować około 100 mln zł.

„Ciekawy projekt. Nie ma co ukrywać, że sama Unia Europejska i Komisja Europejska bardzo motywuje wszystkie regiony do tego, żeby było jak najwięcej projektów ekologicznych. Tychy zawsze były znane z tego, że z zieloną technologią były na „tak”, myślę, że aquapark jest tego najlepszym dowodem” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski. „Ciekawy projekt, jak nabierze realnych kształtów to będziemy go składać do dofinansowania” – dodał.