Urząd Miasta Tychy z lotu ptaka / fot. UM Tychy

Od środy utrudnienia na al. Niepodległości w Tychach. Zamontują nową sygnalizację świetlną, zlikwidują jedno przejście dla pieszych – poinformował dzisiaj tyski magistrat. To oznacza, że w tym rejonie będą większe korki. Prace ruszają 10 sierpnia. 

Przy przejściu dla pieszych na wysokości Urzędu Miasta Tychy zostanie zamontowana nowa sygnalizacja świetlna. W rejonie robót jezdnia al. Niepodległości zostanie zawężona miejscami do jednego pasa ruchu.

„Zakładamy, że nie będzie znaczących utrudnień dla kierowców, ale prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Prace potrwają do końca sierpnia” – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Reklama
/fot. UM Tychy

Jak wyliczają urzędnicy, w tym miejscu występuje duży ruch generowany m.in przez Urząd Miasta, szkoły, park oraz przystanki komunikacji zbiorowej. „Nagminne jest przekraczanie prędkości, dochodzi także do kolizji i wypadków. Potwierdzają to statystyki” – przekonuje magistrat. 

W ciągu ostatnich 10 lat na tym odcinku drogi doszło do 28 zdarzeń drogowych. Na samym przejściu, które będzie zlikwidowane doszło do 3 kolizji z udziałem pieszych, na przejściu, gdzie powstanie sygnalizacja, w tym czasie miała miejsce 1 kolizja z pieszym, 1 wypadek z pieszym i 2 wypadki z rowerzystą.

Na przejściu dla pieszych powstanie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa dostosowana do osób niepełnosprawnych (do tego gminę obliguje Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych na terenie miast).

Ze względów bezpieczeństwa zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych zlokalizowane 67 metrów dalej (w kierunku ulicy Grota – Roweckiego).

„Likwidacja przejścia wynika z konieczności dostosowania do obowiązujących przepisów. Zgodnie z nimi przejścia dla pieszych na drogach dwujezdniowych powinny być lokalizowane nie bliżej niż 200 m od siebie” – mówi Jacek Tuchowski z Wydziału Komunikacji UM Tychy.

Obecnie na kilometrowym odcinku Al. Niepodległości (od ulicy Grota-Roweckiego do ul. Wyszyńskiego) jest 7 przejść dla pieszych. Po zmianie zostanie ich 6.

Koszt budowy sygnalizacji świetlnej na jednym z nich wyniesie ok. 250 tys. złotych.