Przekazany karabin / fot. Policja

Podczas rozbiórki domu znaleziono zabytkową broń. Trafiła do placówki muzealnej w Tychach. Sprawę odnalezienia broni prowadzili policjanci z Bierunia pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach. Broń z 1889 roku ostatecznie przekazano do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach.

„O fakcie odnalezienia broni palnej z końca XIX wieku policjanci z komendy w Bieruniu zostali powiadomieni na początku tego roku. W sprawie wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowała tyska prokuratura. Powołany w ramach tego postępowania biegły z zakresu badań broni i balistyki określił, że zabezpieczona przez policjantów broń, to karabin Mauser niemieckiej produkcji z 1889 roku. Jak się okazało, broń przeleżała pod posadzką wybudowanego w XIX wieku domu, który od kilkudziesięciu lat nie był już zamieszkały” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. Dom znajdował się na terenie Bierunia. „Mając na względzie fakt, że zabezpieczony karabin stanowi wspaniałą pamiątkę historii naszego regionu, policjanci postanowili przekazać go do muzeum” – dodaje.

Wniosek poparł prokurator wydające pozwolenie na przekazanie mausera do Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach. XIX-wieczna broń wzbogaciła już tyski zbiór eksponatów muzealnych.

Reklama