Akcja na ulicy Kubicy / fot. 112Tychy.pl

Podtrucie tlenkiem węgla w Tychach. Nastolatek trafił do szpitala. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 25 grudnia, w mieszkaniu na ulicy Kubicy.

O sprawie pierwszy informował portal 112Tychy.pl. Zgłoszenie dotyczyło zasłabnięcia podczas kąpieli. Strażacy zmierzyli poziom tlenku węgla – wykazywał znacznie przekroczenia. 

Na miejsce wezwano też karetkę, której załoga zaopiekowała się 16-latkiem. Ostatecznie nastolatka przewieziono do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie celem dalszej diagnostyki. 

Reklama

Lokatorzy otrzymali zakaz użytkowania piecyka łazienkowego do czasu jego kontroli. 

Zatrucie tlenkiem węgla (CO) jest niebezpieczne z kilku powodów:

  • Brak Zapachu i Koloru: Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezwonnym. To oznacza, że osoby narażone na jego obecność często nie są świadome zagrożenia, dopóki nie pojawią się objawy zatrucia lub, w skrajnych przypadkach, nie nastąpi utrata przytomności.
  • Wiązanie z Hemoglobiną: Tlenek węgla ma około 240 razy większe powinowactwo do hemoglobiny – białka w czerwonych krwinkach odpowiedzialnego za transport tlenu – niż tlen. Kiedy CO wiąże się z hemoglobiną, powstaje karboksyhemoglobina, która nie jest w stanie przenosić tlenu. To prowadzi do niedotlenienia tkanek i narządów.
  • Niedotlenienie Organów: Zatrucie CO prowadzi do niedotlenienia (hipoksji) tkanek i narządów. Niedotlenienie mózgu, serca i innych ważnych organów może prowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet do śmierci.
  • Długotrwałe Skutki: Nawet po przejściu ostrej fazy zatrucia, osoby, które przeżyły zatrucie tlenkiem węgla, mogą doświadczać długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z pamięcią, trudności z koncentracją, zaburzenia zachowania, a nawet trwałe uszkodzenia mózgu.
  • Objawy Mogące Mylić: Objawy zatrucia tlenkiem węgla, takie jak ból głowy, zawroty głowy, nudności, osłabienie, ból w klatce piersiowej, są często niejednoznaczne i mogą być mylone z innymi schorzeniami, co opóźnia diagnozę i właściwe leczenie.

Ze względu na te zagrożenia, niezwykle ważne jest, aby w domach i miejscach pracy instalować czujniki tlenku węgla, regularnie je testować i dbać o prawidłową wentylację, aby zapobiegać potencjalnym zatruciom.

Reklama