Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Powstanie 10 stacji, które zmierzą poziom zanieczyszczenia powietrza w Tychach: Do dwóch razy sztuka. Urząd Miasta Tychy wybrał firmę, która sprawdzi jakość powietrza na terenie miasta. W sumie powstanie 10 stacji pomiarowych, które zmierzą pył zawieszony PM 10 i PM 2,5 oba są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Smog powoduje m.in. raka i szacuje się, że zabija w naszym kraju 45 tys. osób rocznie.

Poziom jakości powietrza będzie mierzyła krakowska spółka AIRLY, która odpowiedziała na zapytanie ofertowe tyskiego magistratu. W sumie za nieco ponad 18,6 tys. zł powstanie w mieście 10 stacji, które będą mierzyły jakość powietrza. Dane następnie zostaną udostępnione urzędnikom i mieszkańcom, za pomocą specjalnej strony internetowej i aplikacji mobilnej.

To bardzo dobra cenowo oferta, kolejna która spełniała wymagania formalne opiewała już na ponad 109 tys. zł.

Reklama

Zgodnie z wymogami tyskiego Urzędu Miasta stacje mierzące smog mają być instalowane na początku września, jakość powietrza na być sprawdzana do sierpnia 2018 roku. Nowe stacje zostaną skalibrowane zgodnie ze stacją pomiarową Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zlokalizowanąw Tychach przy ul. Tołstoja.

Czym jest smog?

Smog to mieszanka toksycznych gazów z pieców, zakładów przemysłowych i samochodów. Sprzyja mu brak wiatru i wilgotne powietrze. Jest jednym z czynników wywołujących raka – głównie raka płuc. Powoduje też wiele przewlekłych chorób jak choćby rozedma płuc, alergia, astma, choroby układu krążenia. Dzieci przebywające w smogu wolniej się uczą od swoich rówieśników, którzy mają dostęp do czystego powietrza.

Reklama