Prawie 1600 osób podpisało petycję przeciwko zwężaniu dróg w Tychach. Miasto ma w planach zwęzić ulicę Jaśkowicką i Stoczniowców 70, żeby zrobić więcej parkingów. Docelowo zwężona do jednego pasa w każdą ze stron ma być al. Jana Pawła II. Mieszkańcy postanowili oprotestować plany miasta i zbierają podpisy pod petycją do Prezydenta Miasta Tychy. 

Miasto planuje przekształcenie części ulic Jaśkowickiej i Stoczniowców 70 na miejsca parkingowe, zajmując jeden z pasów ruchu. Na ul. Jaśkowickiej przeznaczony zostanie 140-metrowy odcinek jezdni od zatoki przystankowej w kierunku ronda Żwakowskiego, co pozwoli na stworzenie 23 miejsc parkingowych. Na ul. Stoczniowców, około 70-metrowy odcinek jezdni za zatoką przystankową w kierunku ronda Harcerskiego zapewni 9 miejsc parkingowych. Powodem jest potrzeba miejsc parkingowych związana z kończącą się budową Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek.

Obawy mieszkańców

Według twórców petycji, zmniejszenie liczby pasów ruchu na dwupasmowych drogach spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu, wydłużając czas podróży i zwiększając korki. To negatywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców i środowisko, prowadząc do większej emisji spalin. Zwężenie dróg utrudni również funkcjonowanie transportu publicznego, co może zniechęcać mieszkańców do korzystania z niego, zwiększając liczbę prywatnych samochodów na ulicach. Zamiast tego, miasto powinno szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak budowa wielopoziomowych parkingów, rozwój infrastruktury dla rowerzystów i pieszych oraz poprawa dostępności transportu publicznego.

Reklama

„Jako mieszkańcy miasta Tychy wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planów przekształcenia pasów dróg dwupasmowych na parkingi. Uważamy, że te decyzje mają negatywne konsekwencje dla naszego miasta i jego mieszkańców” – czytamy w petycji, którą podpisać można tutaj.

Reklama