Seniorzy w przestrzeni publicznej widzą więcej. Problemy zgłaszają radom seniorów, a te radzą samorządom jak je poprawić

A. Maciaszczyk

Seniorzy – mówią o swoich problemach i nie są to sprawy niezwykle trudne do rozwiązania. Chodzi o kwestie codziennego funkcjonowania, które przekładają się na ogólną jakość życia w mieście i całym regionie. Problemy pomagają rozwiązywać rady seniorów – te gminne, a także Śląska Rada ds. Seniorów, która działa na terenie całego regionu. To tam osoby starsze zgłaszają się przede wszystkim ze swoimi bolączkami.

Te mogą być różne – ale przede wszystkim chodzi o infrastrukturę. Czy to nieczytelne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej czy brak ławek, z których mogłyby korzystać osoby starsze lub niepełnosprawne. Problemem jest też brak toalet publicznych w przestrzeni miejskiej.

„Taką bolączką na dzień dzisiejszy jest to, żeby miasto było dostępne dla wszystkich. Nie tylko dla dzieci, nie tylko dla młodzieży, ale dla seniorów również” – mówi Teresa Janeczko z Tyskiej Rady Seniorów.

Reklama

Zwraca uwagę na punkty kolizyjne na ścieżkach rowerowych – skrzyżowania ścieżek rowerowych z chodnikiem bywają problematyczne. W Tychach np. takich sytuacji mamy coraz więcej – zwłaszcza w związku z rozbudową sieci dróg rowerowych.

Seniorzy w mieście widzą więcej, nieco więcej też potrzebują od miasta i regionu.

„Jest to taki okres życia, który kojarzy już się z pewnymi niedoskonałościami. Wysiada nam powoli zdrowie, stajemy się mniej funkcjonalni, osłabia nam się wzrok, osłabia nam się słuch, trochę pamięć, a mimo wszystko seniorzy, te osoby chcą żyć w przestrzeni miejskiej” – mówi Urszula Polubiec ze Śląskiej Rady ds. Seniorów i Tyskiej Rady Seniorów.

To właśnie szeroko rozumiane rady seniorów – te gminne i wojewódzkie są katalizatorami zmian dla codziennego życia osób starszych – mimo tego, że formalnie to tylko organy doradcze. W przekładaniu pomysłów na rzeczywistość pomagają samorządy – te niższego szczebla jak gminy oraz wyższego – wojewódzki.

Choćby w regionie mamy program Śląskie dla Seniora, a w nim np. zniżki dla osób starszych w ramach Karty Seniora (na kulturę, usługi medyczne etc., transport), czy działania edukacyjne jak Koperta Życia, która może uratować osobę starszą w razie nagłej interwencji medycznej. To tam znajdują się informacje o lekach i chorobach przebytych przez seniora – taka koperta umieszczana jest w lodówce. Program Koperty Życia jest też mocno promowany przez Tyską Radę Seniorów, a poleca się go nie tylko osobą starszym.

Reklama