Agata Uchman podczas wernisażu swoich prac / fot. Tychy24.net

Stypendystka marszałka pokazała swoje prace w Tychach. „Hajmat” w Tichauer Art Gallery, to niecodzienny obraz naszego regionu widziany oczami dziecka. To nowa „identyfikacja wizualna Śląska” wrzucona na kadry zdjęć wykonanych 20 lat temu. 

W trakcie wernisażu Agaty Uchman na terenie Browaru Obywatelskiego zaprezentowano 10 prac artystki (kostiumograf/projektant). Na pracach żywe, bardzo nasycone kolorami ubrania kontrastują z szarością śląska przedstawioną na zdjęciach.

„Jest to świat widziany oczami dziecka, świat pełen radości, mój świat, który nadal jest we mnie. Tak czuję świat przepełniony radością, optymizmem. Tak też widzę przyszłość Śląska, jako takie miejsce związane z designem, projektowaniem, niekoniecznie może z ciężkim przemysłem górniczym” – powiedziała w rozmowie z Tychy24.net Agata Uchman. 

Reklama
Wernisaż w Tichauer Art Gallery / fot. Tychy24.net

Jak tłumaczyła nam autorka, wystawa to jest pewien rodzaj prowokacji i połączenia ze sobą dwóch estetyk. To widać na przykładzie zdjęcia kobiety w bikini na tle zdjęcia hałdy. „Zderzenie tych dwóch estetyk, tej takiej plożowo-radosnej, z estetyką takie katastrofizmu, nawet w ogólnym pojęciu. Katastrofizmu związanego ze zmianami klimatu” – mówi nam autorka „Hajmatu”. 

Prace Agaty Uchman można oglądać w Tichauer Art Gallery na terenie Browaru Obywatelskiego, chętni mogą nawet zakupić konkretne elementy odzieży. 

Reklama