Na Zbiorniku Goczałkowickim powstała Ptasia Wyspa. Unikatowa w skali Polski i Europy konstrukcja hydrotechniczna, która ma być domem dla zagrożonego gatunku ptaka – Rybitwy Rzecznej. Sztuczna wyspa dla ptaków jest już gotowa, wraz z nią powstanie nowa atrakcja turystyczna województwa śląskiego. Docelowo planuje się budowę wieży widokowej, z której będzie można obserwować ptaki na środku zbiornika w Goczałkowicach.

Budowa Ptasiej Wyspy na zbiorniku w Goczałkowicach trwała około 3 miesiące. To projekt, o którym środowiska działające na rzecz ekologii mówiły od lat. Zbiornik wtórnie zdziczał, wróciły tam rzadkie gatunki ptaków, które tworzyły sobie lęgowiska na tymczasowych wyspach, które powstawały z powodu niskiego poziomu wody. Gdy tej pojawiało się więcej – a zbiornik w Goczałkowicach jest sztuczny i dostarcza nie tylko wodę pitną, ale stanowi zaporę przeciwpowodziową – to gniazda były zalewane. W tym te Rybitwy Rzecznej – rzadkiego i zagrożonego gatunku ptaka.

„To jest właściwie budowla hydrotechniczna, polegająca na tym, że cały teren dna zbiornika podnosi się o trzy metry do góry, na terenie gdzie ta wyspa była” – mówi Andrzej Siudy, kierownik zbiornika w Goczałkowicach. To oznacza, że gniazda będą bezpieczne. „Wahania poziomu wody dla tych ptaków, będą kompletnie nieistotne” – dodaje.

Reklama

Gospodarzem zbiornika jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które widzi w inwestycji projekt nie tylko o charakterze ekologicznym ale i promocyjnym.

„Z ogromną radością przyjęliśmy decyzję, że taka inwestycja powstanie”– stwierdził Maciej Zaremba z GPW. „Projekt jest unikatowy i być może wart do naśladowania jak Europa długa i szeroka, dla wszystkich, którym los ptaków, los natury nie jest obojętny” – dodaje.

Praktyczne i pożyteczne

Inwestycja ma o tyle niezwykły charakter, że powstaje w regionie, gdzie do tej pory czegoś takiego nie było. Powstaje też na zbiorniku, który na co dzień ma bardzo praktycznie zastosowanie – dostarczenie wody pitnej i ochrona przeciwpowodziowa.

„Jest to przykład, że nawet na takim zbiorniku, znajdzie się miejsce dla funkcji przyrodniczej” – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. „Wyspa jest rzadkością, jest perełką. Elementem, który nie jest spotykany na terenie województwa śląskiego” – dodaje.

Korona wyspy jest tak zaaranżowana, że powinna tam gniazdować tylko Rybitwa Rzeczna, z tym, że tak naprawdę okaże się wiosną jakie ptaki zadomowią się na obiekcie.

„Są specjalne izolacje pod tą łachą żwirową na górze, żeby nie było tam żadnej roślinności. Jest też cały system odwodnienia, żeby tam było zawsze sucho” – podkreśla Andrzej Siudy, ze zbiornika w Goczałkowicach.

Inwestycja jest częścią projektu Life Vistula finansowanego z środków europejskich, jej koszt to 1,2 mln zł. Do 2023 roku ma powstać wieża widokowa, która pozwoli na obserwacje ptaków.

Reklama