Trwa przetarg na obsługę linii Katowice-Lotnisko Pyrzowice. Będzie przesiadka, przez roboty na torach. Jedyną firmą, która zgłosiła się do realizacji zamówienia są Koleje Śląskie. Już wiadomo, że przez pierwszych kilka lat, będą spore utrudnienia z dojazdem pociągiem do lotniska w Pyrzowicach. 

Nowe połączenie ma ruszyć 10 grudnia tego roku i będzie obsługiwane do 14 grudnia 2030 roku. O ile Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pozytywnie rozstrzygnie przetarg. 

Jedynym oferentem są Koleje Śląskie, które złożyły ofertę o wartości przeszło 136 mln zł. Już wiadomo, że w razie pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu, dojazd koleją na lotnisko w Pyrzowicach będzie utrudniony przez remonty na trasie. Obecnie już je odczuwają pasażerowie, a bedą bardziej. Infrastrukturę obsługuje PKP PLK, która jest odpowiedzialna za prace na torach. 

Reklama

„Trasa miałaby dowozić podróżnych bezpośrednio na lotnisko w Pyrzowicach” – mówi Aldona Węgrzynowicz z Kolei Śląskich. Niestety przez utrudnienia nie będzie, chodzi o prace na trasie Będzin-Katowice.  „Jest tylko i wyłącznie na razie ruch jedno torowy, to też obawiamy się jednej rzeczy, że podróżni nie będą chętnie korzystać z tej trasy, ponieważ musieliby najpierw dojechać do Zawiercia, stamtąd mogliby skorzystać z transportu Kolei Śląskich do Pyrzowic” – mówi Aldona Węgrzynowic z Kolei Śląskich. 

Pasażerowie pociągiem ewentualnie będą musieli dojechać do Zawiercia, a następnie się przesiąść do pociągu, który jedzie w kierunku Pyrzowic. 

Utrudnienia mają potrwać około 2 lata. Pociąg Katowice-Pyrzowice docelowo ma poruszać się po linii nr 182, która obecnie remontuje PKP PLK kosztem przeszło 600 mln zł. 

Reklama