/ fot. UM Tychy

Tychy dostały 93 mln zł dofinansowania na OZE. Symboliczne czeki na projekty, które wygrały dotacje na odnawialne źródła energii przyznawano w Urzędzie Marszałkowskim. W sumie 6 gmin otrzymało 470 mln zł. 

„Pozytywne zmiany zależą od nas samych. Walka o czyste powietrze jest tego dziś wręcz podręcznikowym przykładem. Przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Nasze województwo jest liderem programu „Czyste powietrze”, którego ideą jest wymiana źródeł ciepła na przyjazne środowisku naturalnemu, realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 roku, a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska” – mówił marszałek Jakub Chełstowski. 

Pieniądze dla miast odbierał komisarz, Maciej Gramatyka. 

Reklama

„Ten program jest bardzo potrzebny. Mieszkańcy sami pytają, czy będzie dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki, do wymiany źródeł ciepła. Dzięki środkom unijnym nasza świadomość jest o wiele większa. Samowystarczalność energetyczna mieszkańców, ale też całych miast to coś, o czym powinniśmy dzisiaj myśleć” – powiedział. 

Dofinansowanie uzyskał projekt pn. „Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry” Projekt partnerski zakłada udzielenie mieszkańcom grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji OZE wytwarzających energię cieplną i elektryczną: instalacje fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej.

Około 850 mieszkańców Tychów skorzysta z grantów na instalacje OZE. W wyniku projektu nastąpi redukcja emisji CO2, poprawa jakości powietrza w podregionie tyskim oraz wzrost produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Dzięki wykorzystaniu OZE mieszkańcom uda się obniżyć rachunki za energię elektryczną i cieplną.

Zaplanowano również przeprowadzenie kampanii edukacyjnej, w ramach której zrealizowane będą działania przyczyniające się do łagodzenia zmian klimatycznych, m.in. zasadzenie drzew tlenowych/antysmogowych na posesjach mieszkańców, montaż ekologicznych kompostowników do składowania odpadów, montaż ławek fotowoltaicznych.

Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z doradztwa, prelekcji oraz wziąć udział w konkursie związanym z tematyką odnawialnych źródeł energii. Realizacja działań przewidziana jest na lata 2024-2027.

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Koszt całkowity: 109 557 555,75 zł

Dofinansowanie: 93 123 922,38 zł

Reklama