Tychy mają problem z „pałacykiem biskupim” w Kobiórze? Miasto dysponuje ofertami od firm, które chcą zrobić z niedokończonej inwestycji dla księży emerytów Dom Pomocy Społecznej (DPS). Wszystkie oferty są droższe niż zakładał tyski magistrat. Przypomnijmy, miasto Tychy odkupiło obiekt od Archidiecezji Katowickiej za prawie 10 mln zł i teraz musi w niego zainwestować, żeby zrobić tam DPS.

Pierwotnie miał to być dom dla księży emerytów, nazywany potocznie „pałacykiem biskupim”, teraz będzie Domem Pomocy Społecznej. W sumie miasto nabyło cztery działki o wielkości 3,1 ha na których postawione są dwa budynki. Zgodnie z aktem notarialnym, miasto odkupiło od katowickiej kurii obiekt przy ulicy Promnickiej 53 w Kobiórze za nieco ponad 9,6 mln zł.

Inwestycja w 2017 roku budziła kontrowersje. Archidiecezja nie chciała z nami o niej porozmawiać, a miasto natomiast nie wiedziało, ile będzie kosztowało utrzymanie nieruchomości, czy jej adaptacja na rzecz Domu Pomocy Społecznej.

Reklama

– – W Tychach za dziesięć milionów nie jesteśmy w stanie kupić nawet samej działki – mówił w 2017 roku prezydent Tychów Andrzej Dziuba. Opozycja ustami Jakuba Chełstowskiego – wtedy tyskiego radnego, dziś marszałka – nazwała kupowanie działek poza granicami miasta „kuriozalnym” pomysłem. – Jak najbardziej byśmy chcieli, żeby ten dom powstał w Tychach – przekonywał Chełstowski.

Kosztowna adaptacja

Teraz miasto jest w fazie przetargu na wybór wykonawcy: „adaptacji obiektu w Kobiórze przy ul. Promnickiej na potrzeby domu opieki społecznej”. W sumie wpłynęło 8 ofert na przebudowę. Wszystkie droższe niż zakładało miasto Tychy. Urzędnicy chcieli przeznaczyć na inwestycję nieco ponad 5,8 mln zł, natomiast oferty, które wpłynęły do magistratu wahają się od 6,5 mln zł do ponad 10 mln zł.

Teraz miasto może unieważnić procedurę lub dołożyć brakujące pieniądze.

Aktualizacja: Jak poinformowała nas Ewa Grudniok rzecznik tyskiego magistratu, zwiększono kwotę na zadanie i obecnie miasto chce przeznaczyć na adaptacje budynku 8,3 mln zł.

To oznacza, że prawdopodobnie uda się wybrać wykonawcę, który następnie w terminie do czerwca 2020 roku dokona adaptacji obiektu.

Reklama