Tyskie przedszkola mogą otrzymać oczyszczacze powietrza. 500 urządzeń czeka na chętnych, którzy będą chcieli przystąpić do kampanii Urzędu Marszałkowskiego „Mogę! Zatrzymać Smog – Przedszkolaku złap oddech”. Nabór ruszy 2 września.
Jeszcze w poprzedniej kadencji o oczyszczacze powietrza dla przedszkolaków w Tychach wnioskował radny Dariusz Wencepel ze Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną (STNMO). Miasto wtedy nie przychyliło się pozytywnie do pomysłu radnego. Natomiast teraz ze swoim programem ruszył Urząd Marszałkowski, którym akurat tak się złożyło kieruje dawny prezes STNMO Jakub Chełstowski.
Założenia projektu, do którego mogą przystąpić także tyskie przedszkola publiczne przedstawiono w Katowicach.
– Dzieci są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne i złą jakość powietrza. Chcemy uwrażliwić rodziców i nauczycieli jak ważna jest jakość powietrza dla zdrowia i życia, dlatego przekażemy pięćset oczyszczaczy powietrza, które trafią do sal dydaktycznych w przedszkolach w całym regionie. Zachęcam przedszkola do składania wniosków i włączenie się akcji, która rusza na początku września – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
W ramach kampanii zostanie przeprowadzony konkurs dla przedszkoli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć dla dzieci o tematyce zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją, zachowań prozdrowotnych.
– Cieszę się, że możemy włączyć się w działania Urzędu Marszałkowskiego, gdyż inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej są dla nas zawsze bardzo istotne. Chętnie wspieramy projekty, które mają na celu edukację najmłodszych mieszkańców regionu, by byli świadomi zachowań proekologicznych i ich wpływu na zdrowie – mówił Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
O udział w kampanii mogą ubiegać się przedszkola publiczne dla których organem prowadzącym jest gmina z terenu województwa śląskiego. Dyrektor przedszkola zainteresowany udziałem placówki w kampanii powinien wysłać formularz zgłoszeniowy, zgodnie ze wzorem i zasadami określonymi w regulaminie, na adres: wydzial.pw@slaskie.pl. Nabór rozpocznie się 2 września 2019 roku, a zakończy 20 września.
Koszt kampanii to ponad 1 mln zł, z czego 300 tys. zł to środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Projekt zakłada, że przystąpi do niego około 100 placówek z terenu województwa śląskiego – po ok. 20 z każdego okręgu konkursowego (5 okręgów). Kolejność zgłoszeń, z uwzględnieniem podziału na okręgi konkursowe, będzie decydowała o zakwalifikowaniu się placówki do udziału w kampanii.
Placówki, które zakwalifikują się do udziału w kampanii otrzymają pomoc w postaci oczyszczaczy powietrza (maksymalnie 5 na jedną placówkę).