Stadion Śląski - scena przygotowywana na Rapsodię Śląską

Już w sobotę 31 sierpnia o godz. 21.00 na Stadionie Śląskim odbędzie się wielki koncert w 100. Rocznicę Powstań Śląskich „Rapsodia Śląska” organizowany z inicjatywy Marszałka Jakuba Chełstowskiego przez samorząd województwa śląskiego. Rapsodia ma być świętem wszystkich mieszkańców województwa śląskiego dlatego wstęp na stadion będzie wolny bez konieczności nabywania wejściówek.

Na tę okazję laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek przygotowuje specjalną kompozycję, która właśnie wtedy będzie miała swoją prapremierę. Na scenie wystąpią Monika Brodka, Miuosh, Grubson, Marcin Wyrostek, IGO, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk chórzyści i muzycy Filharmonii Śląskiej pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej wraz z udziałem wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskigo.

Widzowie będą mogli podziwiać także przedstawienie francuskiego podniebnego teatru Transe Express a całość zostanie opatrzona monumentalną scenografią i mappingiem. Wystąpi w sumie około 250 artystów, sama konstrukcja sceny mierzy 35m wysokości oraz 75m szerokości.

Reklama

Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że takiego widowiska jak Rapsodia Śląska w Polsce jeszcze nie było. Skala przedsięwzięcia, różnorodność występujących artystów oraz zaangażowanie laureata Oscara gwarantują niezapomniane przeżycia.

Widowisko będzie podzielone na dwie części, w pierwszej zostanie zaprezentowana nowa kompozycja „Rapsodia Śląska” Jana A.P. Kaczmarka z udziałem polskich gwiazd, muzyków Filharmonii Śląskiej i zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, w drugiej wystąpią ze swoim indywidualnym repertuarem znani wykonawcy. Na koncercie czekają widzów tak naprawdę dwie premiery, gdyż poza przygotowywaną kompozycją Jana A.P. Kaczmarka nowy utwór związany z historią Śląska zaprezentuje także Miuosh.

O skali widowiska mówią liczby z nim związane. Poza olbrzymią sceną i prawie 250 artystami, na stadionie zostanie umieszczonych 700 urządzeń oświetleniowych a ekran pod projekcję ma 720m2 powierzchni. Będzie to bez wątpienia niepowtarzalna okazja przeżycia jedynego w swoim rodzaju wydarzenia kulturalnego o niespotykanej skali.

Jan A.P. Kaczmarek na Stadionie Śląskim

Rapsodia Śląska to przedsięwzięcie, którego realizacja rozpoczęła się w marcu tego roku kiedy na konferencji organizowanej przez władze wojewódzkie, inaugurującej obchody 100-lecia Powstań Śląskich został podpisany list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Instytucją Kultury Ars Cameralis a Janem A.P. Kaczmarkiem. Rapsodia to największe i najważniejsze z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich w naszym województwie organizowanych przez śląski samorząd. Już w najbliższą sobotę będziemy mieli okazję podziwiać efekt półrocznych przygotowań. Aby łatwiej dostać się na stadion w dniu koncertu zostaną uruchomione specjalne bezpłatne tramwaje, dla osób chcących przyjechać samochodem dostępne są płatne bilety parkingowe na stronie: www.ticketmaster.pl.

Bramy stadionu będą otwarte już od godziny 19.00. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie na rapsodia.slaskie.pl.

Reklama