Pobieranie wymazu od górnika z samochodu / fot. PGG / Twitter

Tyszan czekają badania przesiewowe na COVID-19. Przebadają w sumie mieszkańców 3 regionów – zapowiedział rząd na sobotniej konferencji prasowej. Nie wiadomo dokładnie jak te badania będą wyglądały – wiadomo, że będą się opierały na testach antygenowych.

Decyzję ogłoszono w trakcie sobotniej konferencji prasowej. Mówił o niej minister zdrowia, miała być wynikiem długich ustaleń z premierem. Badania przesiewowe na populacji w sumie trzech regionów, to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne.

„Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk. W tej chwili w najbliższym czasie opracujemy dokładnie jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Obecnie Polska ma dysponować 2 mln szybkich testów na koronawirusa, a wkrótce będą to 3 mln testów.

W ciągu tygodnia mamy poznać szczegóły odnośnie planowanych badań przesiewowych.

Otwierają sklepy, gastronomia ciągle zamknięta

Przypomnijmy, rząd od 28 listopada otwiera placówki handlowe, ale gastronomia, siłownie, kina i generalnie kultura pozostają zamknięte.

„Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane” – poinformował szef rządu.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.