5 mln zł. Tyszanie zdecydują na co wydać pieniądze. Rusza kolejne głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego w Tychach. Od 10 września będzie można oddawać głos na wnioski, które przyszły pozytywną weryfikację. Sytuacja jest o tyle groteskowa, że z tego narzędzia do aktywizacji mieszkańców jakim jest Budżet Obywatelski, po raz kolejny korzystają radni, którzy mają inne sposoby na sięganie po miejskie pieniądze.

Do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego złożono 191 wniosków. Po weryfikacji pod głosowanie trafiły łącznie 144 projekty, z czego 28 dotyczy całego miasta oraz 116 projektów dotyczy określonego rejonu miasta.

Za 120 tys. zł trójka tyskich radnych chce zorganizować imprezę na Paprocanach. „Planuje się zorganizować atrakcje, obejmujące: pokazy multimedialne z muzyką, pokazy laserów oraz ognia” – czytamy w opisie projektu. Mieszkańcy natomiast zgłosili znacznie ciekawsze pomysły. Chodzi np. o montaż poidełek na Placu Baczyńskiego czy Parku Niedźwiadków. „Projekt zakłada montaż 2 poidełek: na placu Baczyńskiego oraz w Parku Niedźwiadków. Projekt ma na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do bieżącej wody pitnej” – czytamy w opisie. Tyszanie chcą też remontu chodnika w Parku Górniczym, jest też pomysł budowy ogrodu montessoriańskiego przy Przedszkolu nr 14 (koszt 210 tys. zł).

Reklama

Generalnie dużo jest projektów ogólnomiejskich doparzających przedszkola lub szkoły w Tychach.

Wszystkie projekty są opisane na stronie razemtychy.pl/budzet-obywatelski/projekty-mieszkancow-2022. Dodatkowo każdy projekt został przypisany do konkretnej kategorii lub dzielnicy.

Podczas głosowania każdy tyszanin niezależnie od tego, ile ma lat – może wybrać maksymalnie dwa projekty – jeden z puli projektów dotyczących całego miasta i jeden z puli projektów rejonowych. Przy wyborze projektu rejonowego nie ma znaczenia miejsce zamieszkania – możemy wybrać projekt, który dotyczący dowolnego osiedla.

Jak zagłosować?

Na stronie razemtychy.pl zostanie udostępniona platforma do głosowania. Po wpisaniu imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania i zaakceptowaniu regulaminu można oddać głosy. Ważne jest, aby na końcu ostateczny wybór zatwierdzić klikając na pasek „Głosuj”. Głosowanie internetowe rozpoczyna się w dniu 10 września o godz. 0.00 i trwa do 20 września do godz. 23.59. Można zagłosować tylko raz, a każda następna próba oddania głosu będzie uznana za nieważną.

Tak jak w ubiegłym roku, mieszkańcy będą mogli zagłosować na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego w Mobilnym Punkcie do głosowania. Punkt pojawi się w różnych miejscach na terenie miasta. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców do głosowania w formie elektronicznej oraz promocja Budżetu Obywatelskiego.

„Zachęcamy mieszkańców do głosowania elektronicznego na projekty mieszkańców za pomocą strony razemtychy.pl Aby jeszcze bardziej przybliżyć tę formę głosowania, w różnych miejscach w mieście pojawi się Mobilny Punkt do głosowania. Dzięki Punktowi będzie można zagłosować na projekty mieszkańców bezpośrednio w przestrzeni publicznej np. podczas załatwiania spraw urzędowych w Urzędzie Miasta Tychy lub podczas robienia zakupów na Tyskich Halach Targowych” – mówi Małgorzata Tomaszewska z Urzędu Miasta Tychy.

Reklama