Droga w Tychach / fot. UM Tychy

Jak wcześniej informowaliśmy, miasto Tychy zbuduje nowe połączenie drogowe między ulicą Grota-Roweckiego, która prowadzi przez ścisłe centrum, a ulicą Oświęcimską. Nowe połączenie będzie równoległe z tym prowadzącym przez aleję Bielską i częściowo ulicę Katowicką. W sumie droga ma kosztować ponad 20 mln zł, z czego 10 mln Tychy otrzymały z budżetu państwa.

– Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową, którą musimy zaktualizować. Jak tylko to zrobimy, zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Planujemy, że będzie to miało miejsce w drugim kwartale tego roku – mówi Wojciech Łyko z MZUiM w Tychach

Zadanie pod nazwą „Budowa drogi łączącej ul. Grota Roweckiego z ul. Oświęcimską wraz z budową mostów w Tychach” zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym zostanie wykonanie połączenie ulicy Grota Roweckiego z ulicą Jaworową, a w drugim przebudowane skrzyżowanie ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej.

Reklama

– W skład pierwszego etapu wchodzi budowa mostu nad Potokiem Tyskim, przebudowa skrzyżowań z ulicami Starokościelną i Sadową oraz całej infrastruktury towarzyszącej. Projektowane są również chodniki dla pieszych oraz ścieżki rowerowe – mówi Miłosz Stec, wiceprezydent Tychów ds. infrastruktury.

Etap drugi obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej z dostosowaniem jego parametrów do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu.

– Istniejące skrzyżowanie zwykłe zastąpione zostanie skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną i dodatkowymi pasami  – dodaje dyrektor Łyko.

Realizacja tej inwestycji poprawi komunikację w mieście, zwłaszcza przy wjeździe do centrum od strony ulicy Jaworowej i Sadowej. Inwestycja ma przede wszystkim rozładować ruch.

Koszty realizacji pierwszego etapu inwestycji szacowane są na blisko 17 milionów złotych. Blisko 10 milionów (9 mln 858 tys. zł) to środki z tworzonej co roku w budżecie państwa rezerwy subwencji ogólnej, którym dysponuje Ministerstwo Infrastruktury. W sumie cała inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych.

Reklama