Wizualizacja / fot. Tychy24.net

W ciągu kilkunastu lat al. Jana Pawła II w Tychach ma się zmienić nie do poznania. Powstanie nowe centrum miasta, ruch samochodowy natomiast zostanie ograniczony do jednego pasa w każdą ze stron. W sumie powstanie 3-3,5 tys. nowych mieszkań wynika z szacunków miasta Tychy, które przedstawiło założenie dla tego 15 ha terenu.

Przedstawiono też wizualizacje, ale one są jedynie wyrazem tego, co miasto by chciało, ostatecznie ten teren może wyglądać inaczej. Część inwestycji zrealizują prywatni inwestorzy – deweloperzy – zgodnie z założeniami miasta, część nowych lokali będzie miejska. Na razie nie określono skali inwestycji miejskich, bo całość pomysłu budowy centrum jest na bardzo wczesnym etapie. Możliwe, że nowa siedziba Muzeum Miejskiego zostanie tam ulokowana.

„Jesteśmy przygotowani, aby do końca roku uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a potem przystąpić do realizacji, oczywiście etapowo. Zaczęliśmy od konkursu SARP-oiwskiego na Zieloną Oś. (SARP – Stow. Architektów Polskich) – powiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. „Jest bardzo jasny plan jak to ma wyglądać” – podkreślił.

Reklama

Wiadomo, że obszar centrum ma być przyjazny dla pieszych i dla rowerzystów. Każdy z budynków ma być wyposażony w parking podziemny, obszar ma służyć do mieszkania, pracy i rekreacji. Obecnie nie wiadomo też, czy miasto sprzeda swoje tereny deweloperom, czy samo je w pełni zagospodaruje przy pomocy Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

22 czerwca na spotkaniu online miasto zaprezentuje swój pomysł na ten rejon Tychów mieszkańcom. Zgłoszeń do udziału w konferencji na platformie ZOOM można dokonywać na maila: michal.lorbiecki@umtychy.pl.

Reklama