Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tychach / fot. UM Tychy

W Tychach jest nowa siedziba poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W Megrez Szpitalu Wojewódzkim, dostosowanie pomieszczeń to koszt około 5,6 mln zł. Do tej pory poradnia funkcjonowała na osiedlu „A”. Tylko w roku szkolnym 2022/2023 w Poradni przyjęto 3774 pacjentów. Wydano 622 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, 117 orzeczeń o potrzebie indywidualnego nauczania, 415 opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju oraz 917 zwykłych opinii.

Nowa siedziba Poradni, o powierzchni ponad 1300 m², została zaprojektowana z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Udogodnienia takie jak w pełni wyposażony pokój dla matki z dzieckiem, przestronne poczekalnie oraz nowoczesne toalety znacząco zwiększą komfort pacjentów oczekujących na wizytę. Jasne, nowocześnie wyposażone gabinety diagnostyczne i terapeutyczne będą służyć dzieciom, młodzieży, ich opiekunom i wychowawcom, podnosząc jakość oferowanych usług.

-„Ta inwestycja to odpowiedź na wyzwania, przed jakimi dziś stajemy. Coraz więcej dzieci wymaga wsparcia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, coraz więcej diagnozowanych jest problemów. W tej przestrzeni, przy większej liczbie pracowników możliwości pomocy też będą większe. Jestem przekonany, że jest to jedna z najlepszych poradni w województwie, jeśli nie w Polsce” – mówi Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów. 

Reklama

Nowe, duże i nowoczesne pomieszczenia do pracy z grupami umożliwią zwiększenie liczby zajęć grupowych, zarówno terapeutycznych, jak i psychoedukacyjnych. Dzięki zwiększeniu etatów o 4 specjalistów skróci się czas oczekiwania na wizytę. 

Nowe przestrzenie umożliwią również przeniesienie zajęć terapeutycznych realizowanych w ramach programu „Za życiem” prowadzonego przez Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy, bezpośrednio na teren placówki.

„Potrzeby i oczekiwania dzieci, młodzieży i ich rodzin postawiły przed nami wyzwanie stworzenia w naszym mieście nowego miejsca – atrakcyjnego i nowoczesnego. Mamy nadzieję, że ta nowa siedziba przy ulicy Edukacji 102 będzie odpowiadać właśnie tym potrzebom i oczekiwaniom” – mówi Agata Olczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach.

W ramach inwestycji wymieniono stary i mocno zużyty 15-letni sprzęt, służący do specjalistycznych terapii. Pozyskano także aparaturę do pracy metodą Warnkego, bogato wyposażono salę do terapii integracji sensorycznej i salę do pracy fizjoterapeutycznej.

Reklama