Stacja napraw rowerów / fot. M. Kasperczyk

W Tychach od środy montowane są po zimie stacje naprawy rowerów. W sumie na terenie miasta w zeszłym roku można było skorzystać z 8 takich punktów. Teraz pojawiły się kolejne trzy. Skorzystają na tym nie tylko rowerzyści, ale i rodzice wożący dzieci w wózkach, czy posiadacze deskorolek.

Stacje naprawy rowerów pojawiły się w Tychach z inicjatywy radnego Michała Kasperczyka, który zabiegał o to w magistracie.

– Stacje się przyjęły, to mnie bardzo cieszy. Wczoraj gdy przejeżdżałem obok nowo otwartej przy ul. Stoczniowców już była w użytku – mówi radny Kasperczyk. – Z nowych stacji mogą korzystać też np. właściciele deskorolek czy hulajnóg – dodaje.

Reklama

Dwie nowe stacje naprawy rowerów można znaleźć na skrzyżowaniu ul. Jaśkowickiej z al. Bielską (przy skateparku) i przy ul. Stoczniowców 70.

– O te dwie lokalizacje wnioskowali sami mieszkańcy, zadanie to zostało zrealizowane z budżetu obywatelskiego. Trzecią stację zamontowano na terenie wybudowanego w ubiegłym roku  Pumptracku w Parku Suble. Wszystkie stanowiska są ogólnodostępne, samoobsługowe i bezpłatne – mówi Miłosz Stec- z-ca prezydenta ds. infrastruktury.

Stacje bardzo użyteczne

Stacje pozwalają na wykonanie podstawowego serwisu na naszym jednośladzie. Są wyposażone w bardzo dobrej jakości narzędzia.

– Na miejscu możemy skorzystać m.in. z klucza nastawnego i klucza płaskiego, śrubokręta z różnymi końcówkami, łyżki do opon oraz pompki powietrza z adapterem na wszystkie zawory rowerowe. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji i chronione przed deszczem. Oprócz tego, aby serwis był łatwiejszy, rower można zawiesić na specjalnych wspornikach i dokonać nawet poważniejszych napraw –zaznacza Michał Kasperczyk. Tyski radny jest jednocześnie członkiem  Stowarzyszenia Sportowego NOL-TYCHY.

Pozostałe samoobsługowe stacje naprawy rowerów znajdują się na parkingach wielopoziomowych przy ul. Dąbrowskiego i na osiedlu A, dwie na Paprocanach oraz po jednej przy ul. Sikorskiego (niedaleko budowanego parku wodnego), Edukacji, Piłsudskiego, Katowickiej.

To jednak nie wszystko. Od 1 maja ruszy miejska wypożyczalnia rowerów. W sumie mieszkańcy będą mieli 40 rowerów do dyspozycji w czterech lokalizacjach: przy dworcu PKP, Lodowisku, Parocanach i na placu Baczyńskiego.

Reklama