W Tychach urzędnicy kupili sobie 45 Iphonów 7. To jednak nie wszystko, zakupy były większe

A. Maciaszczyk

Urząd Miasta Tychy ogłosił przetarg na świadczenie usług telefonii komórkowej i dostawę nowych telefonów komórkowych dla Urzędu Miasta, jednostek organizacyjnych miasta i spółek w których miasto posiada udziały. Jak się okazało urzędnicy postawili w dużej mierze na sprawdzone firmy m.in. Apple i Samsung.  Kupiono m.in. 45 Iphonów 7, to jeden z najdroższych smartphonów na rynku i jeden z najlepszych. Kto korzysta z nowych aparatów? No cóż…

Pod koniec stycznia tego roku tyski magistrat wybrał firmę w przetargu na: „Świadczenie usług telefonii komórkowej wraz z dostawą fabrycznie nowych telefonów komórkowych dla Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych miasta Tychy”. Wygrała firma Polkomtel (Plus), całość zamówienia wyniosła nieco ponad 549 tys. zł brutto. Co kupił magistrat?

Zakupiono 45 sztuk iPhone 7 otrzymali je prezydent miasta i wiceprezydenci, zarządy spółek gminnych oraz dyrektorzy miejskich jednostek (m.in. MZK Tychy, MZBM, czy MOSiR). To telefony ze świetnymi aparatami i znakomitymi możliwościami nagrywania audio i wideo. Te mogliby pewnie wykorzystać pracownicy np. Wydziału Promocji Urzędu Miasta Tychy – choćby do robienia zdjęć i kręcenia filmów na Facebooka. Tak się jednak nie stało. Telefony otrzymali tyscy prominenci.

Reklama

– Jeśli chodzi o powody zakupu telefonów iPhone to według opinii zespołu osób odpowiedzialnych za organizację przetargu system iOS (system operacyjny Iphonów – red.) nie jest tak podatny na wirusy, jak system Android i Windows. Z tych telefonów korzystają osoby na najwyższych stanowiskach, w związku z tym należało zapewnić możliwie najbezpieczniejsze urządzenie – wyjaśnia Ewa Grudniok rzecznik Urzędu Miasta Tychy.

Kogo zatem skazano na podatność na wirusy? 149 sztuk to Samsungi Galaxy A5, te otrzymali naczelnicy urzędu i dyrektorzy. Samsung A5 to telefon wyróżniający się właśnie bardzo dobrymi możliwościami robienia zdjęć.

To jednak nie wszystkie telefony, które zakupiono w magistracie. 317 sztuk Microsoft Lumia 550 otrzymali pracownicy niższego szczebla, aparaty Maxcom Classic MM143 3G – 250 sztuk ( kierowcy PKM), a 33 sztuki Maxcom Strong MM916 3G trafiły w ręce gminnej spółki Master.

Reklama