Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Miasto opóźnia możliwość otwarcia przedszkoli żłobków. Jednak nie 18 maja. Prezydent Tychów poinformował, że przedszkola i żłobki zostaną otwarte najwcześniej 25 maja.

„Bezpieczeństwo pracowników oświaty i najmłodszych mieszkańców naszego miasta jest najważniejsze. Statystyki zachorowań w regionie są niepokojące, musimy więc być ostrożni, każda decyzja może mieć poważne konsekwencje” – poinformował Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Nie jest wykluczone, że data 25 maja zostanie również przesunięta.

Wcześniej rząd dał możliwość od 6 maja otwarcia przedszkoli i żłobków. Z tym, że decyzję miały podjąć samorządy.

Rośnie liczba chorych

Z danych na godzinę 14.00 wynika, że mamy w mieście 51 chorych. 167 zakażeń odnotowano dzisiaj w regionie, w tym nowe wśród mieszkańców Tychów. Śląsk dzięki wzmożonej ilości badań i ukierunkowaniu ich na ogniska w kopalniach przoduje w statystykach. Już około 1,2 tys. górników ma COVID-19.

Wśród 167 nowych przypadków, o których informowano dzisiaj (113 rano i 54 popołudniu) jest m.in. 6 mieszkańców Katowic, 4 mieszkańców Tychów (3 kobiety: 2 młode i starsza oraz mężczyzna w sile wieku), 10 mieszkańców powiatu pszczyńskiego (najstarszy 56, najmłodszy 24 lata).

Jednym z przypadków zdiagnozowanych w Bytomiu jest kilkumiesięczne dziecko.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia mówił, że gdyby nie ogniska koronawirusa w kopalniach, to sytuacja w regionie byłaby ustabilizowana.

„Śląsk byłby obszarem, województwem, które miałoby całkowicie normalną krzywą na tle Polski” – mówił Łukasz Szumowski.

Właśnie wsparcie górnikom okazał dzisiaj w specjalnej odezwie marszałek regionu, który podkreślił, że sytuacja jest bezprecedensowa – wstrzymano lub ograniczono wydobycie w kopalniach.

„Zapewniam Was o gotowości wsparcia najbardziej potrzebujących i mojej solidarności z wszystkimi górnikami. Urząd Marszałkowski podejmuje wszelkie możliwe starania, by maksymalnie ograniczsię koronawirusa. W tym celu udzielamy wsparcia służbom medycznym, które pozostają na pierwszej linii walki z COVID 19” – napisał marszałek Jakub Chełstowski. ŚUM przeznaczył ponad sto milionów złotych z RPO na projekty dla śląskich szpitali odnośnie zwalczania koronawirusa.

Skala w regionie

Dzisiaj informowano też o kolejnych 60 ozdrowieńcach – w tym 97-latku z Bytomia oraz  3-latku z Zabrza, który również pokonał chorobę. O ile dla kilkuletnich dzieci choroba jest raczej nie groźna, to dla osób starszych jest bardzo niebezpieczna. W sumie do dzisiaj 995 osób pokonało koronawirusa w naszym regionie.

W regionie mamy obecnie 4 399 chorych, przebadano próbek 46 438. Kwarantannie domowej poddano ponad 6,5 tys. osób.

W woj. śląskim odnotowano niestety także kolejne zgony. W szpitalu w Zawierciu zmarł 52-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego, a w szpitalu w Raciborzu 70-letnia kobieta z Częstochowy. W sumie od początku epidemii zmarło u nas 158 osób.

Komentarze

Reklama