Przekazanie czeku na 400 tys. zł / fot. Tychy24.net

400 tys. zł na nową karetkę w Tychach przekazał dzisiaj wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, stacji pogotowia ratunkowego przy ulicy Fitelberga. Nowy pojazd zakupiony z tych pieniędzy jeszcze w tym roku wyjedzie na tyskie ulice.

W symbolicznym podpisaniu umowy na dofinansowanie i przekazaniu czeku na 400 tys. zł brali udział śląscy samorządowcy, reprezentanci parlamentu oraz władze tyskiej stacji pogotowia. Wymiana ambulansów to rządowy program, który na śląsku realizowany jest w 25 lokalizacjach – m.in. w Tychach czy Mysłowicach.

Wiceminister Cieszyński mówił w Tychach, że sprzęt nie jest najważniejszym elementem ochrony zdrowia a ludzie – pielęgniarki i lekarze. Jednak sprzęt jest ważnym czynnikiem w ochronie zdrowia, dlatego musi być dobrej jakości.

Reklama

– Dlatego podjęliśmy decyzję, że wszystkie karetki pogotowia w Polsce powinny spełniać europejskie normy, czyli nie więcej niż 5 lat jeżeli chodzi o wiek i nie więcej niż 200, 250 tys. km przebiegu. Tutaj (w Tychach red.) ambulans ma z tego co się zdołałem dowiedzieć lat już 9 i ponad 200 tys. km przebiegu. Czas na wymianę tej karetki już nadszedł – mówił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

W imieniu samorządu miasta Tychy i mieszkańców za wsparcie w ramach programu dziękowała radna Anita Skapczyk (PiS).

Tyska stacja pogotowia ma do swojej dyspozycji 5 karetek pogotowia, w tym 4 obsługujące miasto Tychy. Wymiany wymaga jeden pojazd.

– Reszta jest w dobrym stanie i spełnia wiek, o którym mówił pan minister, poniżej 5 lat – mówi Michał Rupik, kierownik tyskiej stacji pogotowia. Za 400 tys. zł stacja chce kupić karetkę wraz z podstawową zabudową medyczną.

W sumie w ramach rządowego programu ma zostać wymienionych 200 pojazdów w całym kraju.

Reklama