8 mln zł ma kosztować Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Drogowego, które powstanie na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. Na terenie Centrum będą się szkolić służby – jak np. policja i straż pożarna, motorniczy tramwajów, a także dzieci i młodzież.

„Mamy ambicję stworzyć coś, co przyniesie tutaj chlubę naszemu województwu i również w skali kraju będzie czymś zupełnie wyjątkowym” – mówi Krzysztof Przybylski, dyrektor WORD Katowice. Nowa inwestycja będzie wyposażona w najnowocześniejsze symulatory jazdy – samochodów, tramwajów, motocykli i pojazdów ciężarowych.

„Tu będą przeprowadzane szkolenia, jedyne chyba w Polsce dla motorniczych tramwajów, również nieopodal tej nieruchomości będzie zainstalowana specjalna rogatka kolejowa” – dodaje dyrektor WORD Katowice.

Reklama

Rogatka będzie miała m.in. pomóc w nauce wybrnięcia z trudnej sytuacji, gdy utkniemy na torach, przy zbliżającym się pociągu.

„Żaden ośrodek w kraju nie podjął się budowania takiego centrum, gdzie będzie można podnosić swoje kwalifikacje, kompetencje z drugiej strony będzie można edukować młode pokolenie. W specjalnie przygotowanych salach, torach jazdy, placach manewrowych” – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama