Wspólny bilet

Bilet, który dziwi mieszkańców Tychów. Miał być wspólny bilet, a nie jest? Mieszkańcy piszą do Tychy24.net bo wspólny bilet dla wszystkich przewoźników MZK Tychy, KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry ogranicza się tylko do Tychów. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja i okazuje się, że Tychy mają swoją autonomię. 

Do Tychy24.net zwrócił się jeden z użytkowników, który kupił bilet u kierowcy. Wspólny bilet za 1,60 zł. – No chyba nie bardzo. Bo nadruk na odwrocie nowego biletu sprzedawanego przez kierowców MZK Tychy zaprzecza temu że jest on wspólny – napisał do nas tyszanin.

Na bilecie widnieje napis z jednej strony, że jest ważny na terenie obsługiwanym przez KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy. Na drugim jest czerwony napis, który mówi zupełnie coś innego. Informuje pasażera, że jest ważny tylko na terenie jednej gminy i przez 20 minut od skasowania, do tego wyłącznie w pojazdach MZK w Tychach.

Reklama

Zapytaliśmy o sprawę w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która jest matką wspólnej taryfy i zunifikowanego biletu. Docelowo to właśnie GZM ma organizować transportu publiczny na terenie 41 gmin Metropolii – w tym Tychów.

– Załączone zdjęcia przedstawiają nowy wzór biletu ulgowego, który ważny jest na terenie całej Metropolii – mówi Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy GZM. –  Jednocześnie bilet ten uprawnia alternatywnie do przejazdu przez 5 minut, ale tylko na obszarze obsługiwanym przez MZK Tychy, ponieważ taka zasada była tam stosowana przed wejściem w życie porozumienia ws. zintegrowanego systemu taryfowo – biletowego. Cena tego biletu odpowiada cenie najtańszego biletu ulgowego – dodaje.

Podpisane w grudniu porozumienie w sprawie wspólnych biletów, ujednoliciło taryfy i je zintegrowało, ale nie sprawiło, że są takie same. Dlatego MZK Tychy ma możliwość stanowienia taryf w zakresie wykraczającym poza treść porozumienia.

– Dlatego też w Tychach została zachowana dotychczasowa zasada, że najtańszy bilet ulgowy uprawnia wszystkich pasażerów, którzy prawa do ulgi nie posiadają, do 5-minutowego przejazdu od momentu skasowania. W KZK GOP w ten sposób (karta ŚKUP) zachowane zostały np. bilet odległościowy – podkreśla Kamila Rożnowska z Metropolii.

Reklama