Centum Przesiadkowe przy Megrez Szpitalu Wojewódzkim / fot. Tychy24.net

Centrum przesiadkowe przy szpitalu w Tychach praktycznie gotowe. Będzie tańsze niż pierwotnie zakładano, ale jeszcze na jego uruchomienie poczekamy. Docelowo kierowcy będą mieli do dyspozycji 117 miejsc postojowych. Kiedy zostaną udostępnione?

To realizacja obietnicy prezydenta Tychów o budowie parkingu wielopoziomowego przy Megrez Szpitalu Wojewódzkim. Budowę obiektu zapowiedziano kilka lat temu, gdy miasto przejmowało szpital z rąk Urzędu Marszałkowskiego. Parking stał się centrum przesiadkowym i dzięki temu miasto mogło pozyskać dofinansowanie na jego realizację z funduszy unijnych, którymi w naszym regionie zarządza wspomniany wcześniej Urząd Marszałkowski. Co ciekawe, obecnie marszałkiem jest Jakub Chełstowski, były tyski radny, który mocno zabiegał o przejęcie szpitala przez miasto. Kilka lat temu głośno mówiło się o prywatyzacji szpitala. Po latach prezydent Tychów wyraźnie stwierdził, że przejęcie szpitala i jego doinwestowanie, to była dobra decyzja. 

Parking praktycznie gotowy 

Wielopoziomowy parking powstał w ramach zadania pod nazwą „Budowa centrum przesiadkowego przy zbiegu ulic Wyszyńskiego/Edukacji w Tychach”.

Reklama

„Przeszedł pozytywnie odbiór techniczny Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów (MZUiM), Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Miało to miejsce w na przełomie października i listopada” – mówi Agnieszka Kijas z MZUiM. „Odebranie obiektu pozwoliło rozpocząć procedurę pozyskania pozwolenia na użytkowanie. Jest ona w toku. Czekamy na ostateczną decyzję, jaką w tej sprawie wyda Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego” – dodaje. 

Miasto pracuje też teraz nad regulaminem, jaki będzie obowiązywał na parkingu. Dokument ten musi zostać uchwalony przez Radę Miasta Tychy, a następnie wprowadzony do Dziennika Urzędowego Województwa Śląskiego.

„To wszystko wymaga czasu. Szacujemy, że początkiem przyszłego roku kierowcy będą mogli korzystać z nowego parkingu. Prosimy o cierpliwość, ponieważ mówimy o uruchomieniu nowego obiektu, stąd też choć może się wydawać, że obiekt już jest gotowy, to w istocie na jego oficjalne otwarcie trzeba jeszcze poczekać” – podkreśla rzecznik MZUiM. 

Parking będzie tańszy 

Docelowo do dyspozycji kierowców będzie 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (57 miejsc na parterze i 60 miejsc na pierwszym piętrze), a także 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca postojowe dla motocykli. 

Parking ma dwie kondygnacje nadziemne. Dolna kondygnacja to garaż zamknięty, a górna – parking otwarty, zadaszony, z ażurowymi ścianami zewnętrznymi.

Wstępna wartość inwestycji oszacowana na etapie wniosku aplikacyjnego wyniosła 14,5 mln zł, natomiast finalnie koszt okazał się niższy i wynosi 12,5 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wynosi ponad 81 proc. kosztów kwalifikowanych.

 

Reklama