Za kilka dni wchodzi w życie bezpłatna komunikacja miejska m.in. w Tychach. Darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia zostaną wprowadzone na terenie 41 gmin metropolii od stycznia 2018 roku. To realizacja długo wyczekiwanego postulatu, któremu część włodarzy miast była bardzo przeciwna. Ostatecznie na wniosek prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła prace nad bezpłatnymi przejazdami. Te początkowo miał być wprowadzone w połowie lutego, jednak będą od już od 1 stycznia.  Jak jeździć za darmo?

Darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży zdecydowanie przeciwny był prezydent Tychów Andrzej Dziuba. W mieście walka o darmowe przejazdy trwała od 2014 roku.

– Ja pamiętam takie czasy gdzie próbowano wszystkim po równo. I jak się to skończyło – wiemy. Ten system zbankrutował. Nie uważam za celowe, aby zamożnym ludziom fundować bilety darmowe, jeżeli chodzi o komunikację. Ci, którzy mają ciężko – tak, jak najbardziej i taki gest zrobiliśmy – mówił Andrzej Dziuba, na sesji Rady Miasta. Chodzi o wprowadzenie w Tychach darmowych przejazdów dla najuboższych. O stycznia za darmo pojedzie ich znaczna większość.

Reklama

Radni chcieli, metropolia zrealizowała

We wrześniu na Komisji Finansów Publicznych Rady Miasta Tychy radni ze Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną wnioskowali o wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży od 2018 roku. Ostatecznie kwestię komunikacji przejęła utworzona metropolia i to właśnie jej włodarze zdecydowali o darmowych przejazdach dla dzieci i młodzieży.

– Dzięki wypracowanemu porozumieniu, udało się zawrzeć korzystne zapisy dla młodzieży, która w danym roku kalendarzowym będzie kończyć 16 lat – mówi przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak.

Kto i jak pojedzie za darmo

Młodzież, która urodziła się w okresie od 1 stycznia do 30 września, z bezpłatnych przejazdów będzie mogła korzystać do końca ważności ich legitymacji szkolnej, czyli do 30 września. Oznacza to, że jeśli ktoś urodził się np. 15 lutego, za darmo będzie mógł jeździć do 30 września.

Natomiast 16-latkowie, którzy urodzili się po 30 września również będą mogli dłużej korzystać z bezpłatnych przejazdów niż jedynie do końca roku szkolnego, w którym rocznikowo osiągną wiek graniczny dla tego uprawnienia. W ich przypadku będzie to możliwe do dnia ich szesnastych urodzin. Jeśli zatem ktoś urodził 15 listopada, będzie mógł jeździć bezpłatnie do 15 listopada, a nie tylko do 30 września.

Uprawnienie to będzie obowiązywać przez cały rok, a co za tym idzie – również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe.

– Chcemy w ten sposób propagować wśród najmłodszych mieszkańców Metropolii postawy proekologiczne oraz utrwalić nawyk korzystania z transportu publicznego – wyjaśnia przewodniczący zarządu GZM.

Docelowo potrzebny ŚKUP

Ulga obejmie ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jednak brak tej karty wcale nie oznacza, że dzieci i młodzież nie będą mogli skorzystać z tego uprawnienia już od stycznia 2018 roku. Przez trzy miesiące, czyli do końca marca, będzie obowiązywać okres przejściowy, podczas którego najmłodsi mieszkańcy będą mogli swobodnie podróżować na podstawie posiadanej przy sobie ważnej legitymacji szkolnej. Dzieci i rodzice będą mieć czas, by na spokojnie złożyć wniosek o wyrobienie karty ŚKUP.

Dzięki zawartemu porozumieniu, prawo do bezpłatnych przejazdów będzie dotyczyło również dzieci do 7 roku życia (do dnia ich 7. urodzin). Maluchom uprawnienie to będzie przysługiwać na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży. Do tej pory w KZK GOP, MZKP i MZK z tego prawa mogły korzystać dzieci do 4. roku życia. To z kolei oznacza, że ulgę pozwalającą korzystać z darmowych przejazdów dla uczniów, trzeba będzie zapisać na karcie ŚKUP dopiero, gdy dziecko skończy 7 lat.

Reklama