Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Dzisiaj będą protestować przed Urzędem Miasta Tychy. Aktywiści Śląskiego Ruchu Klimatycznego zaplanowali dzisiaj manifestację w Tychach pod hasłem „Walczymy o Klimat”.

Działacze Śląskiego Ruchu Klimatycznego (ŚRK) chcą przypomnieć, że zbliżamy się do „katastrofy klimatycznej”, będą nawoływać do bardziej intensywnych działań na rzecz ochrony klimatu.

Demonstrację w Tychach zaplanowano na godzinę 15.00.

Wpływ na obniżanie emisji CO2 – które są główną przyczyną kryzysu klimatycznego – mają decyzje nie tylko organizacji międzynarodowych i władz krajowych, ale także samorządów lokalnych” – czytamy w komunikacie ŚRK.

W niedziele wydarzenie zaplanowano w różnych miastach regionu: Katowicach, Mysłowicach, Rybniku, Mikołowie, Dąbrowie Górniczej i Siemianowicach Śląskich.

„Manifestacja w Tychach odbędzie się pod hasłem „Walczymy o klimat. Walczymy o drzewa”. Stajemy w obronie drzew, ponieważ – jak wynika z informacji przekazanych przez Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – w ciągu ostatnich sześciu lat wycięto ich prawie 18 tysięcy, podczas gdy nasadzeń rekompensacyjnych było około 4 tysięcy. Drzewa są nie tylko wycinane, ale też niszczone podczas inwestycji. Niestety przykłady można mnożyć” – informuje Katarzyna Bizacka ze Śląskiego Ruchu Klimatycznego. „Prezydent Dziuba zapomina, co jest jego konstytucyjnym obowiązkiem. Nie inwestycje drogowe czy budowanie stadionów, ale troska o środowisko. Chcemy mu o tym przypomnieć. Czas, żeby miejska przyroda przestała być w Tychach traktowana po macoszemu. Czas na podjęcie skutecznych działań mitygacyjnych i adaptacyjnych miasta do zmian klimatu” – dodaje.