Tychy / fot. Tychy24.net

Dzisiaj zła jakość powietrza w Tychach. Przekroczenia sięgają przeszło 900% pyłu PM 2,5. Czujniki zainstalowane w różnych częściach miasta nie pozostawiają złudzeń, co do złej jakości powietrza w mieście. 

Najgorszą sytuację pokazuje czujnik w rejonie ulicy Narcyzów 908 %, następnie ul. Czarna, tam przekroczenia sięgają 756%. Przy ulicy Kwiatów 576%. Są też miejsca, które czujniki kwalifikują jako dobrą jakość powietrza z przekroczenia na poziomie 200%: jak ulica Wyszyńskiego, Konecznego (128%)  czy Zgrzebnioka (216%). 

W trakcie dnia jakość powietrza będzie się poprawiać. Podane dane widoczne były o godzinie 8.00.

Reklama

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, cząsteczki PM 2.5 mogą wnikać głęboko do układu oddechowego, docierając do pęcherzyków płucnych i nawet do krwiobiegu. Są one szczególnie niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego i mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym:

  • Podrażnienie dróg oddechowych i oczu.
  • Zaostrzenie chorób serca i płuc, w tym astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
  • Zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
  • Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia PM 2.5 może przyczyniać się do skrócenia oczekiwanej długości życia poprzez wpływ na choroby sercowo-naczyniowe i oddechowe.

Cząsteczki PM 2.5 powstają głównie w wyniku spalania paliw kopalnych w pojazdach, elektrowniach i w przemyśle, a także przez niektóre procesy naturalne, takie jak pożary lasów.

Reklama