Dzięki Śląskiej Radzie ds. Seniorów i gminnym radom głos seniorów na szczeblu województwa, także poszczególnych miast jest coraz lepiej słyszalny. A kwestii, które dotykają osób starszych jest bardzo wiele – m.in. chodzi o te zdrowotne.
„Śląska Rada Seniorów jest takim tworem, który na poziomie ogólnowojewódzkim, a następnie ogólnopolskim przekazuje różnego rodzaju inicjatywy” – mówi Sławomir Gruszka z Urzędu Marszałkowskiego.
Uruszla Polubiec, jest przewodniczącą Tyskiej Rady Seniorów, która działa na poziomie miasta, a także wchodzi w skład Śląskiej Rady ds. Seniorów.
„Jesteśmy wrażliwi na sprawy senioralne, w kwestii zdrowia, kwestiach mieszkaniowych, dostępności – urzędy, sklepy itd.” – mówi. Jak podkreśla dla seniorów ważne są również sprawy edukacji – choćby funkcjonowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Jak podkreśla Teresa Janeczko z Tyskiej Rady Seniorów – osoby starsze widzą więcej.
„Inaczej się patrzy na to miasto, inaczej się patrzy na przestrzeń miejską jeżeli człowiek więcej chodzi, ma więcej czasu, więcej obserwuje” – mówi Janeczko.
To właśnie na podpowiedzi i inicjatywę ze strony seniorów czekają samorządy gminne i wojewódzki, mówi Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego (PiS).
„Musimy pamiętać o jednym, środowisko seniorów, to są ludzie z ogromną bazą doświadczenia życiowego i my – młodsi jednak – właśnie na tym doświadczeniu bazujemy i zbieramy te dobre praktyki, którymi oni się w życiu kierowali, a które mogą przekazać nam” – mówi Maria Materla.
Taką dobrą praktyką, którą mocno promują gminne i Śląska Rada ds. Seniorów jest m.in. Koperta Życia.
„Koperta Życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem „Koperta życia”. Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary – łatwe jest do znalezienia” – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.