Uroczystość z okazji 50-lecia Szpitala Megrez / fot. Tychy24.net

Megrez Szpital Wojewódzki w Tychach obchodzi 50 lat. Z tej okazji sadzili drzewa, przygotowali też kapsułę czasu, wydano specjalną książkę opisującą historię szpitala, który przechodził wiele trudności w ostatnich latach. Obecnie należy głównie do miasta Tychy, które już zainwestowało w niego kilkadziesiąt milionów złotych. Wiadomo, że będą kolejne inwestycje.

Samorządowcy, przedstawiciele szpitala, a także byli i obecni pracownicy zebrali się dzisiaj aby uczcić 50 lat placówki

„Szpital dla Tychów był od zawsze ważny, tak jak zdrowie dla mieszkańców. Dobrze się stało, że po latach starań trafił w ręce miasta” – mówi marszałek Jakub Chełstowski, który jeszcze jako radny miejski zabiegał o przejęcie placówki przez gminę Tychy. Ostatecznie to się udało. „To nie była łatwa droga, ale ostateczny efekt był wart podjętych starań” – dodaje marszałek.

Reklama

To było dobre posuniecie, ocenia po latach prezydent Tychów Andrzej Dziuba, pierwotnie sceptycznie podchodzący do kwestii przejęcia przez miasto szpitala.

„Dla każdego człowieka, a więc również dla mieszkańców Tychów bezpieczeństwo zdrowotne jest absolutnie najważniejszym elementem i to bezpieczeństwo wtedy, kiedy podejmowaliśmy tę decyzję – mogę wprost powiedzieć – było zagrożone. Była taka szansa, w cudzysłowie, że szpital w Tychach przestanie istnieć” – wspominał prezydent Tychów. „Dla bezpieczeństwa naszych ludzi, naszych mieszkańców, (przejęcie szpitala przez miasto – red.) to była decyzja absolutnie trafna” – dodał Andrzej Dziuba.

W trakcie świętowania przygotowano kapsułę czasu, a także posadzono drzewa z tej okazji. Sadzenia dokonywali pracownicy szpitala, a także władze samorządowe. Szpital w najbliższym czasie czekają także ważne inwestycje, które pochłoną około 40 mln zł. Część sfinansuje miasto Tychy, część funduszy zapewni Urząd Marszałkowski.

„W najbliższym czasie planujemy remont oddziału chirurgii ogólnej, a także remont chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu oraz oddziału zakaźnego” – powiedziała Mariola Szulc, prezes spółki Megrez. Remont oddziału budynku zakaźnego ma potrwać do 2023 roku, oddziały chirurgiczne mają być gotowe w 2024 roku.

Reklama