Urna / fot. Pixabay.com

Miasto planuje dwa zbiorowe grobowce w Tychach. Jeden ma powstać na cmentarzu w Wartogłowcu. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 900 tys. zł. Chodzi o tzw. kolumbarium. Z tym, że miasto ma plan budowy drugiego.

To zbiorowy grobowiec z niszami na urny z prochami zmarłych. Dlaczego zdecydowano o powstaniu zbiorowego grobowca w Wartogłowcu?

„Na cmentarzach jest coraz mniej miejsca, a z drugiej strony coraz więcej osób decyduje się na kremację bliskich. Widzimy więc coraz większą potrzebę powstania takiego dedykowanego miejsca.  Zgłaszają nam ją także mieszkańcy. W planach mamy także powstanie kolumbarium na ul. Barwnej. Jesteśmy na etapie projektowania – projekt ma być gotowy do końca roku” – tłumaczy Ewa Grudniok, rzecznik tyskiego magistratu.

Reklama

W tym miesiącu projekt

Projekt kolumbarium – tego na Wartogłowcu – ma być gotowy do końca kwietnia. Następnie miasto przystąpi do wyłonienia wykonawcy.

„Na cmentarzu powstanie 12 modułów, w każdym 48 nisz (w każdej niszy będzie miejsce na 2 urny). W sumie w kolumbarium będzie miejsce na 96 urn” – tłumaczy Ewa Grudniok.

Takie obiekty powstawały już w czasach Rzymskich. Obecnie kolumbarium przyjmuje postać ściany, w której zamurowuje się urny z prochami zmarłych. Kolumbarium to coraz popularniejsze rozwiązanie dla przepełnionych cmentarzy.