Stadion Miejski Tychy / fot. Michał Janusiński / UM Tychy

Miasto w przyszłym roku wyda po raz kolejny znacznie więcej na sport niż na kulturę. Dotacja na Stadion Miejski wzrosła i w przyszłym roku ma wynieść ponad 6 mln zł. Na sport miasto planuje wydać ponad 40 mln zł, na kulturę ponad 21 mln zł – wynika z projektu budżetu, nad którym głosować będą tyscy radni. 

Wydatki na sport to przeszło 40,4 mln zł w planie przyszłorocznego budżetu. 

 Najwięcej pochłonął koszty bieżącego utrzymania i remontów obiektów sportowych to ponad 21 mln zł. Kolejne są dotacje na działalność sportową to ponad 11,2 mln zł – większość tych pieniędzy trafi do sekcji GKS-u Tychy.

Reklama

W przyszłym roku wzrośnie też rekompensata dla spółki Tyski Sport S.A. za utrzymanie i zarządzanie Stadionem Miejskim, to 6,2 mln zł (w zeszłym roku było to 5,8 mln zł). Ostatnią pozycją są koszty działalności MOSM i organizacji imprez sportowych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – to ponad 1,8 mln zł. 

Prawie połowę mniej na kulturę

W przyszłorocznym budżecie wydatki na kulturę i sztukę to ponad 21 mln zł. Głównie to dotacje dla poszczególnych jednostek działających na terenie miasta.

Dla Miejskiej Biblioteki Publicznej przewidziano ponad 7,8 mln zł, dla Miejskiego Centrum Kultury 4,7 mln zł, Teatru Małego ponad 3,4 mln zł, AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy 2,6 mln zł,  Muzeum Miejskiego 1,9 mln zł oraz dla podmiotów wyłonionych w drodze konkursu na realizację Tyskich Inicjatyw Kulturalnych 250 tys. zł. 

Reklama