Schodołaz / fot. UM Tychy

Niepełnosprawni skorzystają teraz z Dworca PKP w Tychach. Będą musieli wcześniej zadzwonić do Straży Miejskiej, która będzie obsługiwać schodołaz. Urządzenie za 32 tys. zł brutto kupił Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (MZBM).

Dworzec PKP w Tychach przy ul. Gen. Andersa do tej pory nie był przyjazny dla niepełnosprawnych. Teraz ma być lepiej. Kupiony schodołaz będzie użytkowała Straż Miejską, którą do tego przeszkolono.

– O wiele łatwiej będziemy mogli pomóc osobie niepełnosprawnej dostać się np. z dworca na peron. Do tej pory po prostu przenosiliśmy takie osoby, co w przypadku wózków akumulatorowych, gdzie sam tylko wózek waży ponad 80 kilogramów, nie było to łatwe. Czasem po prostu sugerowaliśmy skorzystanie z innej tyskiej stacji, gdzie funkcjonują windy do przemieszczania się osób niepełnosprawnych – mówi Ryszard Polcyn,komendant Straży Miejskiej w Tychach.

Reklama

Strażnicy proszą o zgłaszanie potrzeby skorzystania z urządzenia jak najwcześniej – najlepiej telefonicznie: Straż Miejska – 32 776 39 86, MZBM (sekretariat) – 32 227 40 91 w 112 lub na pogotowie techniczne – 32 327 50 78.

Jeśli to możliwe to zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dot. praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, przynajmniej na 48 godzin, zanim taka pomoc będzie potrzebna. Wówczas o trasie przejazdu osoby niepełnosprawnej powiadamiana jest nie tylko (w tym przypadku) Straż Miejska w Tychach, ale i konduktorzy, zarządcy pozostałych stacji na jakich takie osoby wysiadają itp. – czyli wszyscy, którzy mogą pomóc osobie niepełnosprawnej w bezpiecznej podróży.

Urzędnicy deklarują, że w Tychach nie trzeba dzwonić 2 dni wcześniej, żeby skorzystać z urządzenia. Warto jednak zrobić to odpowiednio wcześniej, schodołaz wtedy będzie już czekał na osobę niepełnosprawną, gdy ta przyjedzie na Dworzec.

 

 

 

Reklama