/ fot. CBA

Nieudana próba korupcji w Tychach. CBA, prokurator i 26 tys. zł łapówki. W Tychach oferowali łapówkę komornikowi, w zamian za nieskuteczne ściągnięcie z konta spółki ponad 234 tys. zł. Sprawę do Sądu Rejonowego w Tychach skierowała Prokuratura Rejonowa. 

Jak wynika z ustaleń śledztwa i zgromadzonych dowodów, jeden z komorników działających na terenie Tychów prowadził postępowanie egzekucyjne w stosunku do spółki z o.o. Postępowanie było prowadzona na wniosek banku. 

„Należność główna obejmowała kwotę 234.495 złotych. Oskarżeni pełniący funkcję członków zarządu spółki, przyszli do Kancelarii Komorniczej i przedstawili komornikowi propozycję łapówki w kwocie 26.000 złotych. Proponowana kwota miała zapewnić nieskuteczność prowadzonej egzekucji, wobec spółki, którą reprezentowali. Komornik o zdarzeniu powiadomił policję” – informuje Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. „W październiku 2023 roku obie osoby zostały zatrzymane, a następnie zostały im przedstawione zarzuty. Wobec tych osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawczej w postaci: dozoru policji i poręczenia majątkowego” – dodaje. 

Reklama

Czynności w sprawie wykonywali prokurator i działający pod jego nadzorem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatura w Katowicach.

Podejrzani w śledztwie nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienie.

Czyn zarzucany oskarżonym zagrożony jest karą do  10 lat pozbawienia wolności.

Reklama