Premier Mateusz Morawiecki

Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej. Zamykają baseny, siłownie. Wesela do 20 osób. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa na temat nowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych. W strefie czerwonej znalazło się 152 powiatów – 11 na 16 miast wojewódzkich znajduje się w tej strefie.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w strefie żółtej gastronomia będzie mogła działać w godzinach od 6.00 – 21.00. Po 21.00 możliwe jest jedynie wydawanie jedzenia na wynos. Ograniczono ilość osób na weselach do 20 i imprezach okolicznościowych do 25 (od 19 października), podobnie mają wyglądać zgromadzenia. Na weselach nie można będzie tańczyć.

Baseny, aquaparki i siłownie zostają zamknięte. Transport publiczny ograniczony zostaje do połowy miejsc siedzących w pojeździe.

Szkoły średni i wyższe będą uczyć w systemie hybrydowym. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności.

W strefie czerwonej wprowadzono także ograniczenia w sklepach – 5 osób na 1 kasę . Szkoły wyższe i średnie będą uczyć się zdalnie. Wesela i imprezy okolicznościowe nie mogą być organizowane.

„Testujemy granicy wydolności” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Nie jest wykluczone, że dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli też zostaną w domach, jeżeli nie uda się opanować koronawirusa. To jedna z możliwości brana pod uwagę przez rząd, poinformował premier.