Przejście dla pieszych na ulicy Dmowskiego / fot. Tychy24.net

Piesi w Tychach dzisiaj z szansą na mandat. Większość i tak otrzymają kierowcy. Do godziny 22.00 dzisiaj trwa akcja „Bezpieczny Pieszy”, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W przypadku tego typu akcji większość mandatów otrzymują kierowcy, choć zdarzają się piesi, którzy przechodzą choćby w miejscu niedozwolonym.

„W związku z wejściem w życie nowych przepisów przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – informuje Barbara Kołodziejczyk z tyskiej policji. „Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych” – dodaje.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.

Reklama

O wynikach akcji w Tychach na pewno poinformujemy.