Pociąg Kolei Śląskich / fot. Tychy24.net

Po Tychach będą jeździły pociągi zasilane energią z elektrowni solarnych i wiatrowych. Powoli dobiega koniec ery węgla kamiennego na Śląsku. Dzisiaj podpisano list intencyjny pomiędzy Kolejami Śląskimi a PKP Energetyka w sprawie zakupu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. „Chcemy, aby kolej była kluczem do rozwoju ekologicznej mobilności w województwie” – deklaruje marszałek Jakub Chełstowski. 

Co ciekawe Koleje Śląskie nie tylko będą kupowały energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, ale jeszcze produkowały ją na własne potrzeby, przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego stawia na kolej, jako na nowoczesny i niskoemisyjny środek transportu. Obecnie 75% energii elektrycznej potrzebnej do napędzania taboru Kolei Śląskich pochodzi z elektrowni węglowych. To ma się zmienić. Dzisiaj podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Reklama

Dzięki temu Koleje Śląskie zmniejszą swój ślad węglowy docelowo aż o ponad 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Aby skompensować tę emisję CO2, należałoby co roku sadzić aż ok. 6 mln drzew.

Tym samym Koleje Śląskie zadeklarowały dołączenie do Programu Zielona Kolej – inicjatywy polskiej branży kolejowej skupionej w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), które zrzesza podmioty odpowiedzialne za ok. 95% zużycia kolejowej energii trakcyjnej w Polsce. Celem tego przedsięwzięcia jest przejście kolei w naszym kraju na zasilanie z OZE – w 2025 r. w 50%, w 2030 r. w 85%, a docelowo w 100%. Wcześniej udział w programie zadeklarowali też inni przewoźnicy kolejowi. Listy intencyjne w tej sprawie PKP Energetyka podpisała z DB Cargo Polska, CTL Logistics oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

„Zawarte dziś porozumienie to niezwykle istotny krok w dążeniu do ograniczania emisyjności transportu w naszym regionie. Chcemy, aby kolej była kluczem do rozwoju ekologicznej mobilności w województwie. Inwestujemy więc w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Aby jednak transport kolejowy był jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, powinien w jak największym stopniu korzystać z zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł” – mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Podpisanie porozumienia / fot. Koleje Śląskie

„Dziś wspólnie pokazujemy, że przyszłość planety i dbałość o klimat to priorytety naszej działalności. Chcemy, aby w niedalekiej przyszłości PKP Energetyka dostarczała nam energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Dzięki temu transport kolejowy w naszym regionie będzie jeszcze bardziej ekologiczny. Mam zatem dobrą wiadomość dla naszych pasażerów – już wkrótce będziecie Państwo mogli podróżować pociągami napędzanymi energią ze słońca i wiatru” – mówi p.o. prezesa Kolei Śląskich, Patryk Świrski.

W trzech lokalizacjach należących do Kolei Śląskich powstaną instalacje fotowoltaiczne. Chodzi o tereny w okolicach katowickiej siedziby spółki przy ul. Raciborskiej (obiektach biurowych, magazynowych i technicznych). PKP Energetyka podzieli się z Kolejami Śląskimi swoją wiedzą i doświadczeniem pozyskanymi podczas realizacji podobnych projektów.

Każda z instalacji fotowoltaicznych będzie miała moc nieprzekraczającą 50 kW, a energia przez nie produkowana wykorzystywana zostanie do zasilania infrastruktury przewoźnika. Dzięki temu ograniczy on swój ślad węglowy i pobór energii z sieci.

Reklama