Kontrola drogowa / fot. Policja

Policjanci z bieruńskiej drogówki, wspomagani przez załogę Ruchomego Stanowiska Dowodzenia – czyli pojazdu umożliwiającego rejestrowanie zdarzeń na drodze, przeprowadzili działania mające wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Stróże prawa zatrzymywali kierujących, którzy popełniali wykroczenia – między innymi wyprzedzali na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi. W czasie działań odnotowano 19 wykroczeń.

Policjanci monitorowali skrzyżowania oraz oznakowane przejścia dla pieszych, gdzie przede wszystkim kontrolowali wzajemne relacje pomiędzy pieszymi i kierowcami. Stróże prawa zwracali uwagę na to, czy w tych miejscach uczestnicy ruchu przestrzegają obowiązujących przepisów.

Podczas działań bieruńscy policjanci byli wspierani przez przez mundurowych z Komendy Miejskiej Policji w Tychach oraz Ruchome Stanowisko Dowodzenia – czyli specjalistyczny pojazd umożliwiający rejestrowanie zdarzeń.

Reklama

Łącznie bieruńscy mundurowi odnotowali 19 wykroczeń w ruchu drogowym, których sprawcami byli kierujący samochodami. Najwięcej, bo osiem wykroczeń to wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim. Natomiast jedenastu kierujących przekroczyło prędkość w rejonie przejść dla pieszych.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym od 17 września 2022 roku nowym taryfikatorem, kary za wykroczenia drogowe wynoszą:

  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  • za złamanie zakazu wyprzedzania – 1000 złotych/recydywa: 2000 złotych;
  • za wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  • za niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  • za omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych.
Reklama