Rowery miejskie / fot. Jarosław Stec

Rowery z Tychów będą mogły migrować nawet do Sosnowca, Chorzowa czy Katowic. To pierwsze cztery miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które właśnie podpisały porozumienie z firmą Nextbike, które umożliwi pozostawianie wypożyczonych rowerów w jednym z tych miast.

Tutaj ważna kwestia – możliwość pozostawienia roweru w innym mieście dotyczy to tylko rowerów standardowych. W sumie Tychy będą dysponowały 60 jednośladami, dla porównania system katowicki będzie o wiele bardziej rozbudowany – tam do dyspozycji będzie 600 rowerów.

Rower miejski wypożyczony – na przykład – przy „Ślimaku” w Sosnowcu, a zwrócony na rynku w Katowicach, przy żyrafie w Parku Śląskim czy na Paprocanach w Tychach – taka sytuacja za kilkanaście dni nikogo już nie będzie dziwić i nie będzie skutkować zablokowaniem konta użytkownika.

Reklama

Od 5 kwietnia 2019 roku wejdą w życie zmiany w regulaminach czterech miejskich wypożyczalni rowerowych, obsługiwanych przez firmę Nextbike, które właśnie to umożliwią. Koszty związane z relokacją rowerów pokryje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Osoby korzystające z wypożyczalni muszą natomiast pamiętać, że możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To znaczy, że rowery typu tandem, dziecięcy, familijny albo cargo dalej będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie jednego miasta. Wynika to z faktu, że oferta dotycząca rowerów specjalnych w poszczególnych wypożyczalniach nie jest jednolita i wymaga odpowiednio dostosowanych stojaków.

– Bardzo nas cieszy tak pozytywny odzew rowerzystów, którzy już niebawem będą mogli swobodnie przemieszczać się rowerami miejskimi pomiędzy Katowicami, Chorzowem, Sosnowcem oraz Tychami – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

– Umożliwienie relokacji rowerów pomiędzy miastami, to dla nas tak naprawdę początek drogi. Naszym celem jest to, aby podróżowanie po Metropolii było wygodne, bez względu na to, jaki środek transportu publicznego wybierzemy. Krótkich, ok. 5-kilometrowych dystansów nie pokonamy szybciej niż na rowerze właśnie. A o ile jest to zdrowsze dla nas samych – dodaje.

Stacje Tyskiego Roweru będą zlokalizowane w kluczowych punktach miasta: przy Dworcu PKP, stacji Tychy Lodowisko, na Placu Baczyńskiego, na Paprocanach, ul. Jaśkowicka, w rejonie hal targowych i na ulicy Grota-Roweckiego – w rejonie Urzędu Skarbowego.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

Reklama