Otwarcie Punktu Pomocy Cudzoziemcom w Tychach na osiedlu "A" / fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy

Ruszył Punkt Pomocy Cudzoziemcom. Coraz więcej osób za wschodniej granicy pracuje i żyje w Tychach. Są tacy, którzy przyjeżdżają tylko w celach zarobkowych, a także całe rodziny, które chcą zostać na stałe w mieście. Punkt Pomocy Cudzoziemcom ma im pomóc w pytaniach o legalizację pracy, pobytu i adaptację w nowym miejscu zamieszkania.

Jak podał tyski magistrat, Powiatowy Urząd Pracy w Tychach wydał 4756 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z tej liczby 4323 oświadczenia wydano obywatelom Ukrainy. Do tyskich szkół i przedszkoli chodzi obecnie 239 dzieci nie będących obywatelami Polski.

Punkt mieści się na Placu Św. Anny 2. Prowadzi go Fundacja Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej.

Reklama

„W naszym punkcie będzie można wziąć udział w intensywnym kursie języka polskiego, otrzymać pomoc doradczą dotyczącą legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce, pomoc w poszukiwaniu pracy, tłumaczeniu i wypełnieniu dokumentów, wniosków, a także wsparcie językowe w urzędach oraz instytucjach miejskich. Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym ten punkt powstał” – mówi Oksana Mytiai z Fundacji Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej.

Dzieci będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego, pedagogicznego oraz wziąć udział w wydarzeniach i spotkaniach integracyjnych. Rodzice w spotkaniach dot. m.in. systemu edukacji w Polsce, wymagań i zasad oceniania wiedzy czy zasad współżycia społecznego.

Reklama