Śląska Karta Seniora – to zniżki na dowód osobisty. Coraz więcej osób starszych z nich korzysta

Artur Maciaszczyk

W regionie działa z powodzeniem Śląska Karta Seniora. To system zniżek dla osób po 60 roku życia. Kto może skorzystać z takiej karty? Każdy senior 60+, który ma przy sobie dowód osobisty, bo to właśnie ten dokument uprawnia do ulg.

„To kolejne narzędzie wsparcia dla seniorów, co ważne dla seniorów w województwie śląskim, ale także dla seniorów, którzy mieszkają w innych regionach, innych częściach naszego kraju a np. trafią do województwa śląskiego na pobyt czasowy, na jakieś wakacje, w odwiedziny. Oni także mogą skorzystać z systemu zniżek” – wyjaśnia Sławomir Gruszka z Urzędu Marszałkowskiego, który wprowadził kartę.

Seniorzy mogą skorzystać z tańszego dostępu do instytucji kultury – teatrów, oper, kin. Seniorzy mają możliwość skorzystania także z tańszych usług medycznych, czy przewozów Kolejami Śląskimi. W sumie w projekt do tej pory włączyło się 145 podmiotów.

Aldona Mierzejewska z Tyskiej Rady Seniorów w rozmowie z Tychy24.net mówiła, że zniżki dla osób starszych są bardzo ważne. Niestety, wysokość emerytury nie wszystkim pozwala na korzystanie z dobrodziejstw choćby kultury w regionie.

„Kocham bardzo sztukę, teatr, operę, operetkę, ale niestety – pomijając teraz okres pandemii – nawet w przeszłości przed pandemią, niestety jednorazowo za bilet zapłacić 70 zł, a nawet i więcej – no to niestety emeryta nie stać” – podkreśla.

Dlatego system zniżkowy dla seniorów – łatwo dostępny, bo nie trzeba wyrabiać żadnej karty, tylko okazujemy dowód osobisty –  sprawdza się. Pokazują to liczby.

„W minionym roku ponad 120 tys. seniorów skorzystało z tego typu ulg. W 2019 to było 96 tys., w 2018 89 tys. Czyli widać, że ta liczba jakby beneficjentów tego programu wzrasta” – mówi Dariusz Iskanin, radny wojewódzki.

Jako lekarza zainteresowały go bardzo zniżki dla seniorów na usługi medyczne u partnerów projektu.

„To dotyczy przede wszystkim takich ulg na różnego rodzaju badania, zabiegi rehabilitacyjne, badania laboratoryjne różnego rodzaju parametrów krwi – poziomu cukru, żelaza, elektrolitów, morfologię. Wiele poradni, wiele podmiotów, które zajmuje się zdrowiem właśnie to wprowadziło” – mówi.

Cały czas przybywa partnerów Śląskiej Karty Seniora. Listę można znaleźć tutaj. Chętne firmy mogą też łatwo przystąpić do projektu.