Zespół Szkół Municypalnych / fot. Tychy24.net

Szkoły Municypalne w końcu zostaną dokończone. Miasto złożyło projekt na 120 mln zł. Budynek straszący od dekad na al. Piłsudskiego w Tychach w końcu może doczekać się pełnego zagospodarowania. Z jednej strony niedokończonej szkoły stworzono Halę Sportową z drugiej Mediatekę. W środku planowano nową siedzibę Muzeum Miejskiego, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Obecnie miasto stara się o dofinansowanie na hub czystych technologii.

Chodzi o 120 mln zł z funduszy unijnych, które pozwolą zagospodarować ten teren. Te pieniądze mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Docelowo powstanie „centrum zielonych technologii” – tak w skrócie opisał projekt marszałek Jakub Chełstowski, zapytany o zgłoszony przez Tychy wniosek. To właśnie Urząd Marszałkowski będzie oceniał projekty do dofinansowania.

„To się też świetnie wpisuje w strategię regionu Zielone Śląskie 2030” – mówił marszałek. „To jest dobry pomysł, to jest dobra koncepcja” – dodał.

Reklama

Jeszcze pod koniec 2021 roku prezydent Tychów opisywał, co może powstać w Szkołach Municypalnych. „To będzie HUB czystych technologii. Wszystko, co związane z zieloną gospodarką” – powiedział prezydent Tychów, Andrzej Dziuba.

Marszałek zaznaczył, że ma nadzieje, iż w IV kwartale tego roku wszystkie projekty w ramach Funduszu Sprawiedliwej transformacji zostaną już wybrane do wsparcie i będzie można mówić oficjalnie o ich dofinansowaniu.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla naszego regionu na przeszło 2,6 mld euro.

Reklama