Huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych / fot. Tychy24.net

Ta huśtawka w Tychach może poważnie okaleczyć twoje dziecko: Tyski magistrat niedawno zakończył budowę placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Parku Miejskim. To świetna inwestycja, niestety huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich jest też bardzo niebezpieczna. Może okaleczyć korzystające z niej w pełni sprawne dzieci, które nie powinny jej używać. Do takiej sytuacji doszło w Dąbrowie Górniczej.

Huśtawka w Dąbrowie Górniczej została zamontowana przy przedszkolu, nie była niczym zabezpieczona. Podobnie w Tychach – jedyne co się znajduje na huśtawce to informacja, że jest przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Widnieje na niej też naklejka zakazująca stania podczas huśtania. Zarówno z tej w Dąbrowie Górniczej jak i w Tychach korzystają dzieci w pełni sprawne.

W Dąbrowie Górniczej 6-letni Mikołaj doznał uszkodzenia kończyn, nogi wpadły mu pod huśtawkę, są w tragicznym stanie – doznał złamania kilku kości śródstopia w obu nogach. Powrót do zdrowia zajmie mu nawet kilkanaście miesięcy.

Reklama

W Tychach w pełni sprawne dzieci od samego początku oblegają huśtawkę przeznaczoną dla niepełnosprawnych. Robią to pomimo widocznych znaków informujących, że nie wolno na niej stać.

– Zainstalujemy dodatkowe oznakowanie mówiące o tym kto może, a kto nie może korzystać z huśtawki – mówi Ewa Grudniok z Urzędu Miasta Tychy.

W Tychach już pojawiły się głosy odnośnie zabezpieczenia inwestycji dodatkowo małym ogrodzeniem. – Jak dziecko podejdzie z przodu, to może dojść do nieszczęścia – powiedziała nam jedna z mieszkanek. Podobnie, gdy dziecko się zsunie lub usiądzie na huśtawce.

Dla dzieci na wózkach huśtawka jest idealna. – Jest podjazd fajny, otwiera się i zamyka się, także nie ma problemu – mówi nam jedna z mieszkanek. 10-letni Marek z Tychów do tej pory mógł jedynie obserwować jak dzieci się huśtają, teraz sam ma taką możliwość.

– Bardzo mi się tu podoba – mówi chłopiec, który ostatnio bardzo często bywa na placu zabaw.

Tyscy urzędnicy apelują do rodziców dzieci o rozsądek. Wystarczy chwila, żeby stojące na huśtawce dziecko zsunęło się i doznało urazu.

Reklama