Tychy chcą być Inteligentnym Miastem. Idea Smart City wchodzi do Tychów. Miasto podpisało porozumienie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz firma Orange. Wspólnie będą pracować przy rekomendacji oraz wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę Inteligentnego Miasta. Na co mogą liczyć mieszkańcy?
Po pierwsze koncepcja Inteligentnego Miasta – oczywiście skonsultowana z środowiskiem naukowym, który określi kierunki działania. Jak podkreślają urzędnicy zakres planowanych działań jest bardzo szeroki.
– Obejmuje inteligentne oświetlenie ulic, zdalny odczyt wody i nadzór sieci wodociągowej, zdalną rezerwację miejsc parkingowych, wypożyczalnie rowerów, ławki z możliwością ładowania urządzeń mobilnych, monitoring jakości powietrza, monitoring miejski, zwiększenie funkcjonalności obecnie stosowanych urządzeń miejskich jak kosze na śmieci czy wiaty przystankowe – wylicza Kamila Rożnowska z Metropoli.
Z tym, że w Tychach niektóre rozwiązania już są wprowadzone jak wypożyczalnie rowerów, czy zdalny odczyt wody.
Smart Tychy
Wdrożenia będą oparte o dostarczone przez Orange Polska rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy (Internet of Things) i cyberbezpieczeństwa na bazie sieci LTE-M.
– Miasta potrzebują nowoczesnych technologii. Zapewniają one wyższy komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców, oszczędność energii i wody, większą troskę o środowisko naturalne. Inteligencja miasta przestaje być wyróżnikiem, a zaczyna być standardem. Orange jest sprawdzonym partnerem samorządów w budowaniu funkcjonalności Smart City. Dysponuje siecią przewodową i mobilną w całym kraju, jako pierwszy operator w Polsce dostarcza otwarte i bezpieczne środowisko API IoT dla Internetu Rzeczy. Pozwala ono budować szytą na miarę paletę usług. Współpraca z samorządami Górnego Śląska, Zagłębia i Tychów to dla nas powód do dumy a zarazem okazja zaprezentowania naszych kompetencji – powiedziała Bożena Leśniewska, członek zarządu Orange Polska.
Prezydent Tychów wylicza, że miasto już jest nowoczesne.
– W Tychach m.in. zamontowaliśmy czujniki jakości powietrza, inwestujemy w monitoring miejski, od 1 czerwca br. w urzędzie można płacić smartfonem, co nie tylko usprawnia pracę urzędu, ale przede wszystkim zwiększa komfort mieszkańców przy załatwianiu spraw. Widzimy, że wszystkie te rozwiązania dają dobre efekty. Podjęliśmy się kreowania i projektowania miasta w kierunku Smart City po to, aby efektywnie nim zarządzać i aktywnie wspierać naszych mieszkańców – podkreśla Andrzej Dziuba.
Podpisana umowa pozwoli na wdrażanie idei Smart City w Tychach i podregionie tyskim, który składa się w sumie z 10 miast i gmin.