Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i wiceprezydent Igor Śmietański / fot. Tychy24.net

Tychy coraz bliżej zabudowy al. Jana Pawła II. Miasto ogłosiło konkurs na tzw. Zieloną Oś, to prawie 3-hektarowy obszar w tym rejonie Tychów, zlokalizowany pomiędzy wykopem kolejowym, a deptakiem na osiedlach Natalia (N) i Olga (O). Zadbanie o Zieloną Oś ma osłodzić plany wybudowania w tym rejonie około 3,5 tys. mieszkań i wpuszczenia w ten rejon miasta deweloperów. W zamierzeniach urzędu, o których informował prezydent Andrzej Dziuba, jest też zwężenie al. Jana Pawła II do jednego pasa ruchu w obu kierunkach.

Miasto w konkursie na zagospodarowanie Zielonej Osi chce wydać 130 tys. zł. Oś łączy dwa parki: północny z południowym.

„Oś Zielona stanowi dobro kultury współczesnej chronione na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przed zabudową. Oś ma być przestrzenią bezpieczną i atrakcyjną oraz ma stanowić wygodny ciąg pieszy łączący północną i południową część miasta” – mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Reklama
Teren zielony na al. Jana Pawła II / fot. UM Tychy

Zagospodarowanie Osi Zielonej będzie jednym z etapów realizacji nowego centrum miasta. 

„Chcemy, żeby Oś Zielona stała się jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych w Tychach. Jej rolą ma być przede wszystkim integracja mieszkańców dzięki atrakcyjnemu zagospodarowaniu opartym na zieleni, miejscach wypoczynku, rekreacji i spotkań, a także organizacji przeróżnych wydarzeń miejskich. Kluczowa jest realizacja oparta o najlepsze pomysły, dlatego wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przygotujemy konkurs na zagospodarowanie centralnego odcinka Zielonej Osi” – mówi Michał Lorbiecki, pełnomocnik Prezydenta ds. Nowego Centrum Miasta Tychy.

Urzędnicy chcą z mieszkańcami wypracować „społeczne założenia konkursowe”, o czym będą jeszcze informować.  

Przez najbliższe 2-3 miesiące będą trwały prace nad przygotowaniem formalnym i merytorycznym konkursu. Po ogłoszeniu konkursu, będzie czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie (ok. 2 tygodnie), a potem na sprawdzanie wniosków, zapraszanie do udziału w konkursie, opracowywanie prac konkursowych i prace sądu konkursowego. 

Całość potrwa ok. 8-9 miesięcy. Autorzy zwycięskiej koncepcji zostaną zaproszeni do projektowania projektu wykonawczego zagospodarowania Zielonej Osi.