Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Tychy dostały 15 mln zł – m.in. dawną szkołę przerobią na mieszkania komunalne. Pieniądze to rządowe wsparcie w ramach konkursu na Fundusz Inwestycji Lokalnych. W sumie w całym regionie do samorządów trafi 1,2 mld zł, w pierwszym etapie 531 mln zł.

O tym, ile środków trafi do województwa śląskiego w ramach części konkursowej poinformował premier Mateusz Morawiecki, podczas rozstrzygnięcia konkursu.

„To jest konkretny zastrzyk gotówki z budżetu państwa na inwestycje w gminach, powiatach i miastach regionu” – mówi marszałek Jakub Chełstowski, który jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, miał zabiegać o pieniądze dla tyskich inwestycji. „Są to często inwestycje znajdujące się najbliżej nas: drogi, żłobki i przedszkola, czy hale sportowe. Jest to droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości – dodał.

Reklama

Trzy projekty dla Tychów

Tychy otrzymały w sumie 15 mln zł na 3 projekty.

8 mln zł na wartą w sumie prawie 12 mln zł przebudową i rozbudowę dawnej szkoły. Ma w niej w sumie powstać 30 mieszkań komunalnych o średniej powierzchni 59 m2. Pojawią się też 54 miejsca postojowe.

„Budynek zaprojektowano z uwzględnieniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań technologicznych oraz udogodnień dla osób ze specjalnymi potrzebami. Obecnie budynek jest nieużytkowany” – czytamy w opisie projektu.

5 mln zł Tychy otrzymały na wartą 7 mln zł „Rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Tychach”. Ta zakłada budowę sali gimnastycznej o pow. 642,96 m2, zaplecza sanitarnego, 3 sal lekcyjnych o pow. 49,59 m2 każda oraz łącznika stanowiącego połączenie rozbudowanej części z istniejącym budynkiem szkoły i przedszkola”.

Najmniejszy projekt ma być w pełni sfinansowany kwotą 2 mln zł. To „termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Katowickiej 145 w Tychach wraz z adaptacją lokalu usługowego na cele mieszkaniowe”. Inwestycja obejmuje: ocieplenie ścian, stropów, wymianę dachu i stolarki, wymianę źródeł ciepła i instalacji c.o., a także instalacji elektrycznej i oświetlenia, wykonanie drenażu, montaż zbiornika na deszczówkę, przebudowę lokalu na 2 mieszkania. Ponadto modernizację lokali mieszkaniowych, klatki schodowej, strefy wejściowej i zagospodarowanie terenu.

„531 mln zł to są wnioski samorządów na konkretne zadania i projekty, które będą w najbliższym roku realizowane. Mają one pobudzić lokalny rynek gospodarczy, ale również pobudzić rozwój dla całego województwa” – podkreśla wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Reklama