Konferencja zapowiadająca kupno rowerów elektrycznych /fot. GZM

Tychy dostaną elektryczne rowery. Metropolia chce kupić 230 rowerów elektrycznych dla urzędników 41 miast i gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z rowerów będą korzystać także urzędnicy GZM. Elektryczne jednoślady mają kosztować od 4-8 tys. zł za sztukę.

„Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy” – tak nazywa się program, w ramach, którego Metropolia chce kupić rowery. Każda z gmin GZM – w tym Tychy otrzyma 3 jednoślady.

– To kolejny krok na drodze do realizacji koncepcji „Roweru metropolitalnego” – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Nie można myśleć o nowoczesnym i ekologicznym transporcie miejskim bez roweru, który jest jego integralną częścią. Dlatego postanowiliśmy uczynić rower „oficjalnym” środkiem komunikacji dla urzędników. W planach mamy także przekazanie rowerów służbom mundurowym, m.in. straży miejskiej – dodaje przewodniczący GZM.

Reklama

230 służbowych rowerów elektrycznych – dla wszystkich urzędów miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz – oczywiście – dla Urzędu Metropolitalnego. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zainaugurowano program „Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy”. – To kolejny krok na drodze do realizacji koncepcji „Roweru metropolitalnego” – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Nie można myśleć o nowoczesnym i ekologicznym transporcie miejskim bez roweru, który jest jego integralną częścią. Dlatego postanowiliśmy uczynić rower „oficjalnym” środkiem komunikacji dla urzędników. W planach mamy także przekazanie rowerów służbom mundurowym, m.in. straży miejskiej – dodaje przewodniczący GZM.

Rowery pojawią się w kwietniu-maju 2019 roku. Obecnie trwają przygotowania dokumentacji przetargowej, w wyniku której zostanie wyłoniony dostawca rowerów. Jednoślady będą prawdopodobnie zasilane wymienialnymi akumulatorami.

System tras metropolitalnych

Na Stadionie Śląskim zaprezentowano dziś także, szeroko konsultowany społecznie, „Wstępny projekt studium systemu tras metropolitalnych”.

– Połączenie wszystkich gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zintegrowanym systemem tras rowerowych, zbudowanie tych tras zgodnie z najnowocześniejszymi standardami, koordynacja inwestycji infrastrukturalnych poszczególnych gmin – to gigantyczne zadanie z uwagi na skalę, obszar i koszty realizacji – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu Metropolii GZM. – Jesteśmy na początku tej drogi.

„Wstępny projekt studium systemu tras metropolitalnych” przedstawia proponowany przebieg tras rowerowych, wyznaczonych tak, aby spięły całą Metropolię, tworząc spójną całość, ale także wpisały się w projekty ponadregionalne. Wymaga to ścisłej współpracy, koordynacji i ogromnych nakładów finansowych. Wybudowanie jednego kilometra drogi rowerowej, według nowoczesnych standardów, kosztuje ok. miliona złotych. – Aby podołać takim finansowym wyzwaniom musimy działać wspólnie z gminami – mówi Karolina Wadowska.

Reklama